• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO: (Zlo)upotreba djece u predizbornoj kampanji

Autori mondo.ba Autori Milica Kulić

Tokom predizborne kampanje političari često ne biraju sredstva kako bi osvojili neki glas. Nažalost ponekad su ta "sredstva" najmlađa kategorija društva.

Početkom sedmice u Republici Srpskoj se digla medijska prašina zbog priloga K3 televizije u kojem su prikazani mališani iz Doboja kako se zahvaljuju gradonačelniku i kandidatu za gradonačelnika Doboja Obrenu Petroviću i predsjedniku Savjeta MZ Centar 1 Davoru Saviću koji su im 'napravili klackalice, tobogane i ljuljaške'.

"Nedopustivo je da se u vrijeme predizbornih kampanja djeca koriste u marketinške svrhe ma koliko igrališta i zelenih površina dobili. Taj prilog samo potvrđuje nedovoljnu osjetljivost za izvještavanje o pitanjima i problemima koji se tiču djece.

Dobro je da se igrališta otvaraju i svakog dana i u izbornoj kampanji, ali izvještavanje o tome mora prepoznati najbolji interes djeteta. Način na koji je prilog emitovan nije prepoznao profesionalnu obavezu i dužnost novinara da zaštiti djecu i njihove interese", kazala je naša sagovornica Nada Grahovac, ombudsman za djecu RS.

Da li je djeci uopšte mjesto u predizbornim kampanjama?

"Bosna i Hercegovina i ove izbore dočekuje sa izbornim pravilima koja nisu prepoznala ni potrebu ni važnost zaštite djece i njihovih interesa u političkoj kampanji.

Najbolji interes djece, na koji djeca imaju pravo obavezuje da se djeci i u izbornoj kampanji obezbijedi potrebna zaštita, a to znači da se djeca ne koriste u kampanji za ostvarivanje ciljeva odraslih, već da se njihove potrebe prepoznaju u programima političkih stranaka.

Djeci nije mjesto na bilbordima, tribinama, posterima i aktivnostima političkih stranaka, već u programima", dodaje Nada Grahovac.

Doboj igralište
Izvor: YouTube

Čini se da programi političkih partija nisu usmjereni na dječije probleme – maksimalno što možemo čuti tokom kampanje jeste da se zalažu za otvaranje novih vrtića? Da li bi političke partije trebalo više pažnje da posvete najmlađima?

"Ti programi u datim uslovima bi trebalo da ponude moguća rješenja i odgovore na potrebe djece, a što između ostalog uključuje: ostvarivanje prava na predškolsko vaspitanje i obrazovanje za svu djecu pod istim uslovima, ostvarivanje prava na dnevno zbrinjavanje za djecu sa poteškoćama u razvoju i podrška asistenta u nastavi.

Ostvarivanje prava djece na igru i slobodno vrijeme ponudom odgovarajućih sadržaja za djecu svih uzrasta, jer u lokalnim zajednicama gdje nema odgovarajućih sadržaja namijenjenih djeci, djeca zbog nemogućnosti izbora svoje slobodno vrijeme provode u kafićima ili na internetu, briga za djeca bez roditeljskog staranja dok su zbrinuti u ustanovi, ali i podrška djeci koja napuštaju dom, jer su vrlo često prepušteni sami sebi i dom napuštaju i bez adrese na koju idu.

Prepoznavanje uslova u kojima odrastaju djeca žrtve nasilja i zanemarivanja, djece u prosjačenju, djece u vanbračnim zajednicama, djece koja su napustila osnovnu školu, djece koja ne mogu upisati srednju školu zbog poteškoća u njihovom razvoju, djece koja kilometrima pješače do škole, djece koja nemaju potrebnu podršku logopeda i defektologa i preduzimanje mjera odmah, a ne onda kada su za njih nastupile teške posljedice"

Kako medijsko iskorištavanje djece u predizbornim kampanjama utiče na njihov razvoj? Koje su moguće posljedice za djecu?

"Iako djeca ne glasaju, oni imaju svoja prava, a njihova prava su samo potrebe koje svako dijete ima na putu svog odrastanja.

Te potrebe zahtijevaju i adekvatno medijsko izvještavanje. Svako izvještavanje o djeci, djecu izlaže pažnji javnosti na različite načine, zato je važno interes javnosti usmjeriti na pojavu i problem, a ne na dijete, i pri tome imati procjenu da li će i kako objavljena vijest uticati na djete i njegov razvoj i ne samo danas već dugoročno"

Prikazicanje djece u političkom oglašavanju je postalo standard, a taj trend se samo povećava. Slike djece koriste se u oglasima (u novinama, na plakatima), političari se fotografišu zajedno sa svojom djecom, djeca se pojavljuju u kadru pokraj ili iza političara na nekom izbornom skupu, na otvaranju dječjih sportskih klubova, igrališta, biblioteka, škola, vrtića..

Razlozi za etičke probleme oko prikazivanje djece u političkim kampanjama sigurno postoje. Djeca su ranjiva i pojavljivanje u medijima može ih dodatno traumatizovati i negativno uticati na njihov razvoj. Kad se djeca pojavljuju u političkim kampanjama, uglavnom im nije obezbijeđena privatnost. Slike im se objavljuju bez zamućivanja lica, a nekad su fotografisana u školama i vrtićima, sa ili bez roditelja. Tako im je otkriven identitet i drugi koji ih poznaju mogu iznositi negativne komentare o njima.

Sama djeca u ovakvim situacijama, nažalost, nemaju mogućnost izbora. Iako mališani predškolske dobi nemaju saznanja o tome šta se zapravo događa i sve gledaju kroz aspekt zabave, posljedica ipak može biti. Mnogi psiholozi upozoravaju na mogućnost „odgođene reakcije“, tačnije osuđivanja okoline kada dijete malo poraste.

S druge strane, značajan problem su i roditelji koji samim odlaskom na skupove s mališanima, djeci (često nesvjesno) nameću svoju političku opciju.

Zloupotreba djece, govor mržnje i proizvoljno korišćenje istraživanja javnog mnjenja izdvojeni su kao neki od najvećih izazova i problema u izvještavanju medija tokom predizborne kampanje, što je bila tema nedavno održane radionice u prostorijama Kluba novinara u Banjaluci.

Učesnici radionice su, između ostalog, istakli da nijedan zakon u Bosni i Hercegovini ne brani upotrebu djece u predizborne, odnosno političke svrhe, a svake izborne godine javni budžeti i resursi se koriste u kampanjama. Napomenuto je i da postoje zakoni prema kojima se javni objekti, uključujući i škole, mogu koristiti za predizborne kampanje stranaka, kao i da je potrebno mijenjati Izborni zakon i prateće dokumente kako bi se umanjile mogućnosti za zloupotrebe, navedeno je na sajtu BH novinari.

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Twitteru i Instagramu!


Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mirjana

Pa ljudi, svake izborne godine pojedine vladajuce stranke donose u skole sveske i olovke za djecu sa logom stranke i traze od ucitelja da im se to podijeli...a nasi direktori cute jer ih je stranka i postavila na to mjesto...samo da se ovo sve ne zavrsi na jednom clanku u novinama kao i sve do sad.

Др

Ово је свакако недопустиво, али не смије се прећутати ни када су у посјету ФК Борац дошли Амиџић, Гаврановић и Радојичић и постројили клинце из подмлатка Борца да са њима позирају, јер су великодушно дошли да поздраве почетак изградње помоћних терена клуба који су претходно уништили.

MONDO REPORTAŽE