Gradonačelnik se oglušio o poziv za sastanak sa Sindikalnom organizacijom banjalučke Toplane, rekli su predstavnici ovog sindikata na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci.
Oni navode da se vrši mobing nad radnicima kako bi se, kako kažu "razbila sindikalna organizacija", ali dodaju da neće odustati od svojih zahtjeva i da je moguća ''radikalnija borba za prava" ukoliko dođe do podjele otkaza.
Dragana Vrabičić, predsjednica Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS rekla je da radnici Toplane A.D. Banjaluka od gradonačelnika nisu dobili nikakav odgovor.
"U saopštenju Grada Banjaluka postoje razne dezinformacije poput toga da je "Toplana" u saradnji sa Sindikatom napravila program socijalnog zbrinjavanja radnika. Ono što je dosta problematično jeste da je gradonačelnik izjavio da mora da se vidi i nekakav opšti interes čime su svi radnici stavljeni u podređen položaj i da njihova prava nisu bitna", rekla je Vrabičić.
Ona je istakla da se radnicima u jeku grejne sezone izdaju rješenja za godišnji odmor - za 2018. godinu.
"Cilj takvog postupka direktora i uprave jeste da sindikalna uprava izgubi na snazi, da se ljudi razjedine i da ne postignu svoje ciljeve. Bez obzira na sve ova sindikalna organizacija nastavlja svoj posao", istakla je Vrabičić.
Vukašin Tintor, povjerenik za sindikalna pitanja, rekao je da gradonačelnik šalje negativnu sliku time što se oglušio na poziv za sastanak sa predstavnicima sindikata Toplane A.D. Banjaluka.
"To znači da njega nije ni briga za sudbinom radnika čiji je Grad Banjaluka većinski vlasnik", rekao je Tintor.
Dodao da je nakon štrajka direktor Mićo Milovanović pozivao radnike Toplane koji su u njemu učestvovali i nad njima vršio pritisak.
"Očigledno je da se radi na tome da se razbije djelovanje sindikata. Takođe imamo saznanja da se pritisak vrši i nad direktorkom za ekonomske poslove “Toplane” Spomenkom Travar da potpiše novi ugovor kojim se pokrenuti pitanje odgovornosti", rekao je Tintor i istakao da nema viška radnika bez toplane na mazut.
"Napominjemo da problem zbrinjavanja radnika prema projektu Evropske banke za obnovu i razvoj, a koji je poslužo kao osnova za dobijanje kredita, podrazumijeva pomoć radnicima pri zapošljavanju, finansijsku pomoć pri dokvalifikaciji i prekvalifikaciji", istakao je Tintor.
Izvor: Mondo/Dušan VolašTintor je rekao da su radnici i predstavnici sindikata i dalje zainteresovani za sastanak sa gradonačelnikom Igorom Radijičićem.
"Međutim, ako i dalje do toga ne dođe u javnost ćemo iznijeti nova saznanja koja neće ići u prilog ni gradu ni Gradskoj upravi. U slučaju da se počne sa podjelom otkaza spremni smo preduzeti i radikalnije mjere", rekao je Tintor.
Gostimir Radić, član izvršnog odbora sindikata "Toplane" je rekao da se u dokumentu Evropske banke za obnovu i razvoj navodi da će od 134 radnika banjalučkog preduzeća 39 biti višak.
"Tu se navodi da će svi radnici koji su višak imati pravo na naknadu koja će bitri plaćena od dužine staža. Ovaj dokument je usvojen na gradskoj skupštini , a na osnovu njega direktor Toplane Mićo Milovanović trebao je da donose plan i program zbrinjavanja radnika što nije učinio što znači da su sredstva trošena nenamjenski i netransparentno. O ovome smo obavijesitli EBRD", rekao je Radić.
Radnici preduzeća ''Toplana a. d.'' iz Banjaluke su 13. feburara održali štrajk upozorenja zbog neizvjesne sudbine koja ih je snašla otkad je grijanje u gradu preuzela nova ''Eko toplana".
Tada su zatražili prijem kod gradonačelnika Banjaluke Igora Radojičića.