Tokom skoro rekordne hladnoće u februaru ove godine Banjalučane je pretežno grijala stara ''Toplana'', dok je nova ''Eko-toplana'' isporučivala tek oko 25 odsto potrebne toplotne energije za grijanje grada, kažu opzicionari.
"Ispostavilo se da nova toplana grije sa nekih 25 posto, a da je stara toplana u februaru mjesecu imala još uvijek 75 posto udjela u ukupnom grijanju. To znači da postoji osnova da se ovo detaljno istraži i ispita, da se kroz presude raskinu ugovori i da grad Banjaluka počne transparentno raditi posao.
Mislim da smo svi bili svjedoci jedne velike manipulacije, jedne velike prevare, jednog marketinga, PR kampanje u kojoj se pokušava predstaviti priča onakvom kakva nije. Predstoji pravna borba da se pokaže šta je istina i koliko košta građane Banjaluke", rekao je predsjednik Partije demokratskog progresa, Branislav Borenović, nakon okruglog stola "Eko-toplana i grijanje grada Banjaluka", koji su danas organizovali banjalučki gradski odbori stranaka Saveza za promjene i Klub ''Sloboda'' iz gradske Skupštine.
On kaže da je gradska vlast zbog gradnje nove toplane prekršila najmanje pet zakona, između ostalih i Zakon o javno-privatnom partnerstvu, Zakon o komunalnim djelatnostima i Zakon o radu.
"Svi građani će morati vraćati kredite koje je grad preuzeo na sebe. 'Očišćeni' su dugovi stare toplane, a novi zakupac i novi suvlasnik je u većinskom paketu dobio veliku privilegiju, da može poskupiti grijanje, da obuhvati veći broj građana i da čitavu tu sumnjivu priču plaćaju svi građani Banjaluke'', tvrdi Borenović.
Predsjednik PDP je pitao zašto nije bio raspisan javni poziv je je "možda neko mogao dati više novca za zakup stare toplane i dvije reonske toplane", a skrenuo je pažnju, kako kaže, i na vrlo opasno zagađenje vazduha:
"Nismo znali da je prije godinu dana ukinuto mjerenje stepena zagađenosti u Banjaluci i imam osjećaj da je neko svjesno želio da zatvori ovaj koncept da građani što manje znaju o tome šta se dešava".
U jednom od zaključaka sa današnjeg okruglog stola učesnici "obavještavaju građane Banjaluke da ne postoji pravni osnov za plaćanje računa Eko-toplana d.o.o. Banja Luka ukoliko sa istom nisu potpisali ugovor o sporuci toplotne energije". Oni, između ostalog, traže da cijenu energije određuju regulatori, da bude poništen ugovor o iznajmljivanju kapaciteta stare "Toplane", da Banjaluka i Šume Srpske prikažu izvještaje o potrošnji drvne mase.
BALABAN: GRAĐANE NIKO NIŠTA NIJE PITAO
Bivši predsjednik Skupštine Grada, odbornik Kluba ''Sloboda'' Budimir Balaban, izjavio je da su korisnici toplotne energije u Banjaluci i danas u neizvjesnoj situaciji, a da je neizvjesna i sljedeća grijna sezona.
''Građani nisu upoznati ni sa čim, nisu pitani kada su donošene odluke kako i na koji način će biti rješavan problem grijanja, kako i zašto se toliko forsira profit, a ne pozitivno poslovanje. Bitno je da građani budu upoznati šta ih čeka jer oni očekuju kvalitetno grijanje sa nižom cijenom, a ne lošije grijanje sa višom cijenom pored činjenice da je grad preuzeo kompletne obaveze stare toplane, a da ona još uvijek radi'', kaže Balaban, dodajući da u Banjaluci ima oko 25.000 priključaka na gradsko grijanje, što znači da uslugu koristi oko 75.000 građana.
Na pitanje Monda da li je ova reakcija Kluba ''Sloboda'', opozicije i zabrinutih udruženja građana došla kasno jer je "Eko-toplana" već izgrađena i radi, Balaban odgovara:
''Nije kasno jer 31. januara su donesene odluke u Skupštini Grada i poslije tih dluka, koje su na štetu građana, upućene su tužbe Okružnom sudu za poništenje dva opšta dokumenta i otišlo se sa inicijativom ka Ustavnom sudu za nepoštovanje zakonitosti i ustavnosti ovih odluka. Nije se moglo reagovati prije nego što su te odluke bile donesene", kaže Balaban.
Odbornici Kluba Sloboda podnijeli su u petak dvije tužbe sudu protiv Odluka Skupštine grada, u kojima se traže poništavanje seta odluka o grijanju u Banjaluci, jer smatraju da su one u suprotnosti sa brojnim zakonima, sa Ustavom RS ali i sa Evropskom konvencijom.
Na današjem Okruglom stolu podržane su ove tužbe i inicijativa Ustavnom sudu
Džabe vam kalorimetar, plaćaćete grijanje i ljeti
U pres-službi grada Banjaluka niko se nije javljao na telefon, a dežurni zaposlenik u Gradskoj upravi nam je rekao da je danas subota i da službenici za odnose s javnošću ne rade.
Nova "Eko-toplana" je od 1. feburara u potpunosti preuzela isporuku toplotne energije u Banjaluci nakon što je Skupština grada usvojila set odluka kojima je to omogućeno. Radom ''Eko-toplane'' trebalo bi da bude riješen decenijski problem gradskog grijanja jer novo preduzeće treba da, uz pozitivno poslovanje, građanima obezbijedi kvalitetno grijanje prema prihvatljivoj cijeni, rečeno je u Gradskoj upravi.
''Eko toplana'' je 51% u vlasništvu firme IEE Banjaluka, 49% u vlasništvu grada Banjaluka.