Na području gornjeg toka rijeke Save u Republici Srpskoj prošla je velika opasnost od poplava, pa se narednih dana može očekivati smanjenje rizika, izjavio je danas pomoćnik direktora Javne ustanove "Vode Srpske" Slaviša Savić.
"Poplavni talas koji se sada nalazi između Donje Gradine i Gradiške kreće se nizvodno niz rijeku Savu i transformisaće se na daljim dionicama, tako da nizvodno od Srpca i Broda ne prijeti veća opasnost",rekao je Savić na konferencije za medije u sjedištu "Voda Srpske" u Bijeljini.
On je istakao da ni na najkritičnijoj dionici na Savi u narednih nekoliko dana ne prijeti rizik od prelivanja preko nasipa, a, prema posljednjim informacijama, vodostaj je na ovom dijelu od sinoć opao za pet centimetara i ima dalju tendenciju pada.
Sava i dalje prijeti, oborila rekord iz 1947. FOTO
"Kao rezultat maksimalnih proticanja na rijeci Uni i Sani juče smo imali ostvaren istorijski maksimum na ušću Une u Savu na području Jasenovca i Spomen-područja Donja Gradina gdje je izmjeren vodostaj od 928 centimetara i prijetila je opasnost da dođe do prelivanja nasipa", naveo je Savić.
On kaže da ne prijeti rizik ni od probijanja nasipa na nizvodnim dionicama od Broda jer nije visok vodostaj glavnih pritoka Save, Drine, Bosne i Vrbas.
"Na područjima pored vodotokova gdje su izgrađeni odbrambeni objekti, kao što su zaštitni nasipi i parapetni zidovi, nije došlo do prelivanja, niti probijanja tih objekata, a do izlivanja je došlo samo na nebranjenim područjima i do plavljenja nekih puteva, poljoprivrednih površina i stambenih objekata", naglasio je Savić.
On je podsjetio da je, usljed intenzivnog topljenja snijega i dodatnih padavina u prethodnih desetak dana, povećan vodostaj u gotovo svim prirodnim vodotokovima na području Republike Srpske, BiH i u zemljama u okruženju.
Prema riječima Savića, vodostaj je naročito porastao u vodotokovima na zapadnom dijelu Srpske, na rijeci Uni, Sani i njenim pritokama, kao i manjim bujičnim vodotokovima.
Na području Srpca i Gradiške proglašena je vanredna odbrana zaštite od poplava, a na nizvodnom dijelu rijeke Save od Broda, Šamca i Bijeljine na snazi je redovna odbrana od poplava.
Ponavljajući tvrdnju da neće doći do prelivanja odbrambenih objekata na rijeci Savi, Savić je rekao da i dalje postoji poplavni rizik, s obzirom na dugotrajno tako visok vodostaj na dionici od ušća Une pa sve do Gradiške, gdje postoji veliko opterećenje nasipa i rizik od curenja.
"Moramo biti oprezni narednih nekolikio dana, da se prati stanje i, ukoliko se pojavi curenje, klizišta ili neka oštećenja, mora se hitno reagovati. Mi, u saradnji sa nadležnim opštinskim upravama i Republičkom upravom Civilne zaštite, preduzimamo potrebne mjere, poput intervencija koje smo imali na području Gradiške, Kozarske Dubice i Srpca", kaže Savić