Članovi Udruženje za zaštitu životinja Animal Care Centar (ACC) iz Mostara u februaru ove godine otvorili su prvo sklonište za životinje u Hercegovini.
Sklonište, koje za sada služi za smještaj napuštenih pasa, a u planu je da uskoro počne prihvatati i mačke, nalazi se u mjestu Kozice u neposrednoj blizini Mostara.
Stray Village Animal Care Centar prihvatilište je za pse u pravom smislu te riječi, a uslovi u kojima borave psi više su nego dobri. U boksu osim dovoljnih količina vode i hrane, nalaze se i rashladni uređaji koji psima po vrućini olakšavaju život.
Ambulanta, hrana i voda, razni pripravci i lijekovi, pseći povoci, lanci... prizor je koji vas dočeka na ulazu u sklonište. Lavež pasa i svjež zrak na ovom proplanku s kojeg pogled puca na Mostarsko blato, vjeran su prikaz onoga kako sklonište za životinje treba izgledati.
Pored samih boksova za pse, sklonište ima i ogromno dvorište u kojem se psi puštaju u grupama kako bi mogli slobodno da se kreću, trče i igraju.
Sedamdesetak različitih pasa trenutno se nalazi u ovom azilu, a volonteri ACC-a kažu kako je od otvaranja skloništa kroz njega prošlo nekoliko stotina pasa.
Od jazavičara i mješanaca preko lovačkih posavaca do čistokrvnih labradora i haskija... Broj pasmina gotovo je jednak broju pasa koji su tu našli svoj privremeni dom.
ACC je jedino sklonište u Hercegovini koje je dio "trace" sistema što omogućava da psi iz tog skloništa poslije karantina od 21 dan, mogu napustiti BiH i biti udomljeni u nekoj od zemalja Evropske unije.
Svaki pas koji dođe u sklonište prvo bude veterinarski obrađen i, po potrebi, izolovan u karantinu. Da bi mogao napustiti BiH i biti udomljen u zemljama EU, mora biti čipovan, steriliziran/kastriran, očišćen od unutrašnjih i vanjskih parazita. Nakon toga pas dobija pasoš s kojim odlazi u novi dom u EU.
Do sada je veći broj pasa udomljen u Njemačkoj preko partnerske organizacije Streunerglock e.V.
Stanovnici mostarskog azila uskoro bi trebali dobiti nove cimere – mačke, a izgradnja njihove kuće je u toku.
Volonteri ističu kako su propisi držanja i briga o mačkama drugačiji, pristup tim životinjama je drugačiji, bolesti, kao i ponašanje, pa je mačkama potrebno i drugačije pristupiti.
Grad Mostar i Hercegovačko-neretvanska županija podržali su ovaj projekat, a azil posjeduje svu potrebnu dokumentaciju.
Iz ACC-a ističu kako korist od azila za pse ima šira društvena zajednica, pa bi bilo dobro kada bi financijska podrška institucija bila još izdašnija.
Psi su najbolji prijatelji ljudi, a volonteri iz ovog azila svjedoče kako i čovjek može biti najbolji prijatelj psu.