U školama širom Republike Srpske u drugoj polovini avgusta organizovana su predavanja za prosvjetne radnike o potrebi i načinu provođenja populacione politike u školama.
Veliki broj profesora i nastavnika ostao je zatečen, jer su u okviru predavanja pomenute neke, blago rečeno, nazadne stvari.
Na primjer, kao jedan od uzroka niske stope nataliteta navedena je emancipacija žena i „loši uticaji sa zapada“. Takođe, prosvjetnim radnicima je sugerisano da promovišu tradicionalnu, patrijahalnu porodicu, a kao razlog za udaju da navedu i „osjećaj sigurnosti“.
Iako je iz Ministarstva prosvjete i kulture saopšteno da su tokom predavanja anketirani svi radnici, čini se da to nije istina. Iz nekoliko izvora smo saznali da je sa anketama manipulisano na različite načine, a da su neki profesori i nastavnici uopšte nisu bili uključeni.
Anketa je, kažu, bila anonimna, ali njihovo prisustvo nije.
Neka od pitanja u anketi su bila: Da li se o populacionoj politici treba razgovarati u predškolskim ustanovama, osnovnim ili srednjim školama? Da li to treba da radi razredni starješina, profesor biologije ili osoba koja će se baviti samo time? Da li će to pomoći porastu nataliteta? Kojim nastavnim metodama i sredstvima je to moguće postići? Da li je za ovo potreban poseban predmet?
Takođe, prosvjetnim radnicima je rečeno da je pitanje nataliteta posebno važno, jer može da se odrazi i na njihov posao. Jer, što manje djece - veća je šansa da izgube posao.
„Nakon što se obrade navedene ankete, biće predstavljeni rezultati, te predloženi dalji koraci i način realizacije ove značajne teme u vaspitno-obrazovnom sistemu Republike Srpske. Namjera je da se pomogne nastavnicima da realizuju teme koje su već zastupljene u nastavnom planu i programu, te da se stavi akcenat na vaspitnu funkciju škole”, rekli su za BUKU iz Ministarstva prosvjete i kulture RS.
Mi smo na ovu temu razgovarali sa četiri prosvjetna radnika iz četiri različite opštine u RS. Niko od njih nije bio spreman da javno kaže šta misli o tome, u strahu od problema na poslu ili otkaza. Ipak, čini se da dobar dio njih ima primjedbe na ovaj projekat.
„Iako za sada sve zvuči benigno, nisam siguran da je dobra ideja učiti djecu kako je civilizacijski napredak nešto loše, a udaja i rađanje obavezno. Reći da je emancipacija žena uzrok pada nataliteta navodi na mišljenje da je to nešto loše, a ne da je riječ o ljudskim pravima“, kazao nam je jedan nastavnik iz Banjaluke.
Prije četiri godine u Srbiji je održano slično savjetovanje sa prosvjetnim radnicima, ali uz potpuno drugačiji pristup temi.
U okviru predavanja predstavljena je matematička projekcija budućnosti populacije, razmatranje uzroka pada nataliteta, potreba da se teret roditeljstva podijeli pravednije, a naglasak je bio na značaju porodice za društvo. Iznesene su statistike o broju radnih sati koje žena provede na poslu, i naglašeno da je dio rješenja da muškarac preuzme svoj dio neplaćenog rada, da bi žena bila voljna da rodi drugo ili treće dijete.
U Republici Srpskoj sav teret, krivica i odgovornost stavljeni su, još jednom, na ženu.