Prosvjetna inspekcija RS u prvih devet mjeseci ove godine, nakon uvida u zakonitost sticanja diploma za 14 osoba, dostavila je MUP-u RS podatke za šest osoba zbog sumnje za počinjeno krivično djelo falsifikovanja isprave.
U Inspektoratu Republike Srpske MONDO portalu je potvrđeno da su kontrole vršene po zahtjevu istražnih organa, Državne agencije za istrage i zaštitu (Sipa) i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske - Sektor kriminalističke policije, ali i po zahtjevu ambasada zemalja u kojima radnici iz Bosne i Hercegovine traže zaposlenje.
"U šest slučajeva uvidom u dokumentaciju i evidencije vaspitno-obrazovne ustanove u kojoj je diploma navodno stečena, utvrđeno je da u evidencijama ustanove ne postoje podaci o licu na čije ime glasi fiktivna diploma, ista se ne nalazi u evidenciji izdatih obrazovnih isprava, u matičnim knjigama ne postoje podaci o upisu učenika, broj matične knjige i djelovodni broj diplome ne odgovaraju brojevima koji se koriste u školi, obrazac izdatog primjerka diplome nije istovjetan sa originalnim koje izdaje škola i slična odstupanja", navode iz Inspektorata RS.
Dalje se ističe da republička prosvjetna inspekcija ne može ocijeniti da li je isprava, tj. diploma, falsifikovana, a zbog osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo falsifkovanja, zbog dalje istrage, informacije o utvrđenom činjeničnom stanju dostavljene su nadležnim istražnim organima koji su tražili provjeru.
"U konkretnim slučajevima informacije smo dostavili Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, Policijska uprava Banjaluka - Sektor kriminalističke policije i Ministarstvu bezbjednosti BiH - Državnoj agenciji za istrage i zaštitu. S obzirom da u konkretnim slučajevima vaspitno-obrazovne ustanove nisu izdale sporne isprave, već je nepoznato lice iste krivotvorilo, ne postoji odgovornost ustanova za ovakva krivična djela. Takođe, ne mogu se izdvojiti neka posebna zanimanja i zvanja za koja se krivotvore školske isprave. U praksi smo se susretali sa diplomama različitih tehničkih struka za koje se sumnja da su krivotvorene, navodno izdatih čak i 80-ih godina", ističu inspektori Srpske.
PROČITAJTE JOŠ:Diplome iz "super-marketa" je lako provjeriti
Prema podacima za 2018. godinu, Republička prosvjetna inspekcija je na osnovu dostavljenih zahtjeva, izvršila uvid u zakonitost sticanja dokumenata obrazovanja za 17 osoba, te su zbog osnovane sumnje da je počinjeno krivično djelo falsifikovanja školskih isprava, MUP-u RS dostavljeni podaci za osam osoba.