• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezultati PISA testa: Svaki drugi učenik u BiH funkcionalno nepismen

Autori mondo.ba Autori mondo.rs Izvor RTS

Bosna i Hercegovina je zauzela 62. poziciju na PISA testiranju koje je sprovedeno 2018. godine.

 PISA test Bosna i Hercegovina Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

BiH je zauzela 62. mjesto od 79 zemalja svijeta u najvećem globalnom istraživanju u obrazovanju /PISA/ za 2018. godinu, a svaki drugi testirani učenik ocijenjen je kao funkcionalno nepismen, objavili su danas predstavnici Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH.

Na listi je rangirano 79 država ili ekonomija. Prva dva mjesta zauzimaju Kina i Singapur. Od zemalja bivše Jugoslavije, ispred BiH su Crna Gora na 52. poziciji, Srbija na 45. mjestu, Slovenija (21) i Hrvatska (29).

PISA je najveće svjetsko istraživanje u obrazovanju, koje se od 2000. godine sprovodi svake tri godine pod pokroviteljstvom Organizacije za ekonomsku saradnju /OECD/, među ciljanom starosnom grupom - petnaestogodišnjacima.

Možda će vas zanimati

Pomoćnik direktora Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH Žaneta DŽumhur izjavila je da je uzorak bio 6.480 učenika uz ravnomjeran odnos dječaka i djevojčica iz 213 osnovnih i srednjih škola iz BiH u kojima je testirano 46 učenika koji odgovaraju PISA godištu, odnosno koji pohađaju razrede od sedmog osnovne do prvog razreda srednje škole, što je reprezentativan uzorak.

"Test učenika sastojao se iz dva dijela. Učenici su radili test iz matematike, prirodnih nauka i čitanja, nakon čega su popunjavali upitnik. Kreativnost, saradnja, inovativnost, kritičko razmišljanje neki su od ključnih segmenata koji se vrednuju u istraživanju", pojasnila je DŽumhurova.

Prema njenim riječima, učenici su iz testiranja u matematici osvojili 406 bodova, iz čitanja 403, a iz prirodnih nauka 398, što su rezultati ispod prosjeka. BiH generalno ima lošiji prosjek u poređenju s referentnim zemljama, odnosno od zemalja regiona i Austrije, sa kojima postoji slična obrazovna prošlost i obrazovni aspekt.

"Ovo istraživanje pokazalo je da je svaki drugi učenik u BiH funkcionalno nepismen, a ta nepismenost je najizraženija u matematici", ukazala je DŽumhurova.

Predstavnik OECD-a Tanja Bastianić rekla je da se BiH nalazi na samom dnu ovog istraživanja, izrazivši nadu će ovi rezultati poslužiti kao motivacioni faktor koji će omogućiti da se ulože napori u podizanje kvaliteta obrazovanja, kako bi u nekim od narednih istraživanja ovaj rezultat bio popravljen.

Bastianićeva je ukazala da je u kategoriji "Akademska otpornost" BiH ostvarila pozitivne rezulate.

Ona je naglasila da su dosadašnja iskustva pokazala da se rezultati na PISA testovima poboljšavaju kada se popravljaju uslovi za rad učitelja i smanjuje broj učenika u razredima.

"Ovo je prvi put da je BiH dobila realne, međunarodno mjerljive pokazatelje o kvalitetu obrazovanja u BiH, odnosno, kakvim znanjem, vještinama i kompetencijama raspolažu učenici iz BiH", ukazala je Bastianićeva.

Direktor Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH Maja Stojkić pojasnila je da PISA odgovara na pitanje u kojoj su mjeri učenici iz BiH, nakon završenoga obveznog obrazovanja, pripremljeni za nastavak školovanja, uključivanje u proces rada i za aktivno učešće u društvenoj zajednici.

"Osim što ovo istraživanje procjenjuje funkcionalna znanja i sposobnosti za rješavanje realnih problema, mjeri i mnoštvo drugih parametara i trendova koji prikazuju široku sliku kvaliteta obrazovnih sistema i politika", navela je Stojkićeva.

Osim konkretnih pokazatelja, Stojkićeva je naglasila da su važan ishod ovog istraživanja preporuke na osnovu kojih je moguće poboljšati ili izmijeniti, odnosno, napraviti efikasnijim one segmente obrazovanih sistema koji budu ocijenjeni kao manjkavi.

Stojkićeva je istakla da je BiH prvi put učestvovala u ovom istraživanju, ali da je istraživanje, čiji bi rezultati trebalo da budu objavljeni 2021. godine, još pod znakom pitanja jer vlasti BiH još nisu dale odobrenje za potpisivanje ugovora.

PISA testiranje sprovodi se u cijelom svijetu na svake tri godine.

Prošle godine 79 država ili ekonomija je učestvovalo u testiranju (Hongkong, Makao, Kineski Tajpej i Kosovo su posebno rangirani).  Bosna i Hercegovina je posljednja država iz regije koja se priključila ovom istraživanju.

Na PISA testu (PISA - The Programme for International Student Assessment) ocjenjuje se čitalačka, matematička, naučna i finansijska pismenost petnaestogodišnjaka. Test se organizuje i sprovodi svake tri godine.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE