Od septembra 2018. godine do danas, protiv brojnih članova grupe „Pravda za Davida“ podnijeto je na desetine prekršajnih i krivičnih prijava, od kojih neke u posljednje vrijeme dobijaju sudski epilog.
Policijski izvještaji i prijave kretale su se od od prekršajnih naloga zbog narušavanja javnog reda i mira, pa sve do teških djela kakvo je ugrožavanje sigurnosti ministra unutrašnjih poslova RS Dragana Lukača, kao i poziva na nasilnu promjenu ustavnog uređenja Republike Srpske.
Mondo je analizirao status postupaka koji su u posljednjih skoro dvije godine pokrenuti protiv članova „Pravde za Davida“, uključujući i 28 postupaka protiv Davora Dragičevića, oca ubijenog Davida (21).
Prijave protiv Dragičevića su podnesene zbog neprijavljanja skupova, narušavanje javnog reda i mira, prijetnji i drugog i to nakon protesta iz kraja decembra 2018. godine u Banjaluci. On je tada napustio BiH i otišao u Austriju. U Austriju su prebačeni i posmrtni ostaci njegovog sina Davida. Iako je Okružno javno tužilaštvo Banjaluka njegovu smrt okarakterisalo kao ubistvo, do danas nije podignuta optužnica niti su zvanično saopšteni osumnjičeni počinioci.
Izvor: Vedran Šavčuk/MondoKako nam je potvrđeno iz Osnovnog suda Banjaluka u 23 predmeta protiv Dragičevića doneseno je rješenje o prekidu postupka, dok je jedna prijava odbačena.
"Protiv Davora Dragičevića pokrenuto je ukupno 28 prekršajnih postupaka, a u pojedinim predmetima ima više okrivljenih. Od toga je u 23 predmeta doneseno rješenje o prekidu postupka, u jednom predmetu je doneseno rješenje o odbacivanju prekršajnog postupka, dok se četiri predmeta vode u statusu otvoren, odnosno navedeni postupak je u toku", potvrđeno je za Mondo u Osnovnom sudu Banjaluka.
Prve prijave protiv članova "Pravde za Davida" podnesene su u septembru 2018. godine. Pokrenuti su postupci protiv 27 osoba zbog prekršaja iz Zakona o javnom redu i miru i Zakona o javnom okupljanju, a zbog dešavanja ispred PU Banjaluka.
"Održano je prvo ročište u novembru 2019. godine. Sud je naložio MUP-u da dostavi snimke. Osnovni sud je odbacio zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, jer MUP nije otklonio nedostatke", kazao je za Mondo Ozren Perduv, predstavnik PzD.
Najviše prijava uslijedilo je u decembru 2018. godine, od 14. do 30. decembra, kada su okupljanja grupe na banjalučkom Trgu Krajine nasilno prekinuta. U tom periodu podnesene su ukupno 122 prijave, od kojih su u nekim obuhvaćene iste osumnjičene osobe.
Prijave se odnose na prekršaje iz Zakona o javnom redu i miru, Zakona o javnom okupljanja, a dio je u vezi sa dešavanjima ispred Narodne skupštine RS kada se birala nova Vlada RS i kada je reizabran ministar Dragan Lukač, ali i na krivična djela kao što su sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje, oštećenje tuđe stvari, ugrožavanje sigurnosti (Željka Karana i Đorđa Rađena)...
Status nekih od tih postupaka još nije poznat, za neke se čeka nastavak postupka, dok je konkretno za ugrožavanje sigurnosti Karana i Rađena, obustavljena istraga.
Desetine prekršajnih naloga izdato je i u 2019. godini. Samo u periodu od 21. do 28. maja te godine, izdato je oko 80 prekršajnih naloga protiv osoba koje su se okupile u porti Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci i uzvika „pravda“.
U novembru 2019. godine izdato je sedam prekršajnih naloga zbog „nezakonitog okupljanja“ prvo ispred Okružnog javnog tužilaštva povodom 600 dana od prvog okupljanja PzD , a potom i ispred Osnovnog suda Banjaluka. U prvom slučaju je zatraženo sudsko odlučivanje, dok je u drugom obustavljen postupak.
Prijave su se nastavile redati i u ovoj godini. U maju 2020. godine, policija je izdala šest prekršajnih naloga zbog „kršenja epidemioloških mjera povodom pandemije virusa korona“ .
"U ovom slučaju je zatraženo sudsko odlučivanje. Na kratko smo se okupili 9. maja na Trgu Krajine sa žutim trakama oko ruke povodom Dana pobjede nad fašizmom", kazao je Perduv za Mondo.
Nekoliko dana kasnije izdato je još oko 15 prekršajnih naloga zbog takođe „nezakonitog okupljanja tokom pandemije“ u banjalučkom parkiću.
Posljednje prijave, ukupno devet, izdate su 7. jula ove godine, kada je policija prekinula pokušaj „Pravde za Davida“ da održe konferenciju za novinare na banjalučkom Trgu Krajine. Iz PU Banjaluka su tada saopštili da su prethodno upozorili „pripadnike i aktiviste političke partije 'Pokret pravde' da prekinu javno okupljanje na Trgu Кrajine, jer ono nije organizovano u skladu sa Zakonom o javnom okupljanju RS“.