Portparol SNSD-a Radovan Kovačević prokomentarisao informacije da opozicione partije u Srpskoj animiraju borce da vrate pomoć
Isplatu jednokratne novčane pomoći demobilisanim borcima, opozicione stranke u Srpskoj, predvođene SDS-om i PDP-om, pokušavaju omalovažiti tako što među svojim pristalicama traže borce koji bi ovakvu pomoć vratili u koverti na adresu Vlade Republike Srpske, piše banjaluka.net.
Na osnovu odluke Vlade Republike Srpske prava na isplatu jednokratne novčane pomoći imaju svi demobilisani borci od prve do pete kategorije, koji su nezaposleni ili imaju primanja do 500 KM.
Komentarišući informacije da opozicione partije u Srpskoj animiraju borce da vrate pomoć, Radovan Kovačević, portparol SNSD-a kazao je da bi u tom slučaju SNSD, kao vladajuća partija ostala prepoznatljiva kao stranka koja brine o građanima i u skladu sa mogućnostima uvijek obezbjeđuje sredstva za borce, a opozicija neko ko zarad svoje jeftine političke promocije zloupotrebljava ljude i borce.
"Republika Srpska je trenutno u mogućnosti da, iako je vrijeme pandemije koja izaziva probleme i mnogo većim državama i ekonomijama, povodom praznika borcima obezbijedi po 100 KM, a čim okolnosti to dozvole sa takvom praksom će biti nastavljeno. Moram da naglasim da je SNSD od dolaska na vlast, 2006. godine uduplao izdvajanja za boračke kategorije na godišnjem nivou. Takve tvrdnje potkrijepljene su podacima koji kažu da su takva izdvajanja 2006. godine iznosila 126 miliona KM, a da ćemo ove godine imati gotovo 243 miliona KM. Ono što mene zanima je koji se ingeniozni mozak dosjetio takve ideje i koji borac će od toga imati korist? Od toga bolesnu korist može imati samo opozicija, koja će zajedno sa Sarajevom nastaviti da govori kako je sve u Srpskoj loše i najgore na svijetu", smatra Kovačević.
On je podsjetio da je u prethodna dva dana već obezbijeđeno 18.9 miliona KM za penzionere, te da je to urađeno u najhitnijem roku kako bi penzioneri na taj novac mogu da računaju prije Vaskršnjih praznika.
"Ukoliko se nažalost takve najave obistine i opozicija stvarno pokrene takvu akciju u tom slučaju pozivam borce da umjesto da odbiju novac od svoje Republike, odbiju da budu jeftino političko sredstvo bilo koga", zaključuje Kovačević.
Savčić: Utvrditi stvaran broj socijalno ugroženih boraca primarni cilj javnog poziva
Milomir Savčić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske poručio je da isplata jednokratne pomoći demobilisanim borcima nije bila uslovljena praznikom, nego predstavlja rezultat višemjesečne saradnje BORS-a, resornog ministarstva u Vladi Republike Srpske i nevladinog sektora.
"Јavni poziv za dodjelu novčane pomoći je raspisan 2. aprila i biće zaključen 5. maja. Prilikom raspisivanja nije se uopšte gledalo u crveni kalendar, niti kada je Vaskrs, već je javni poziv posljedica rada radne grupe Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, Vlade i nevladinog sektora, koji je preko dva mjeseca radio analizu stanja u oblasti boračko-invalidske zaštite. Ovo nije velika pomoć, ali prema broju prijavljenih, nije ni zanemarljiva. Mi smo prije svega u javnom pozivu željeli da vidimo koliko imamo ljudi u takvom statusu, a onda da na osnovu toga broja možemo planirati sljedeći naredni korak i sredstva koja se mogu dodjeliti ljudima kojima su u takvom stanju", rekao je Savčić.
Savčić je dodao da su borci, kao ranjiva kategorija društva, veoma često podložni zloupotrebama različitih političkih opcija.
"Boračka populacija je vrlo često zloupotrebljena na različite načine. Takođe, česta je i omiljena tema političara u nastojanjima da se pridobije dio te populacije. To je legalno i legitimno političko djelovanje koje inače ne komentarišem, ali borcima moram da poručim da moraju da shvate da niko ko se jednom u godini ili u onom trenutku kada mu to odgovara javi sa nekakvim svojim stavom, mišljenjem i prijedlogom, a koji opet u ovom slučaju nije u interesu boraca, nije istinski zainteresovan za njihovu sudbinu i položaj", smatra Savčić.
Savčić zaključuje da će na osnovu podataka dobijenih kroz ovakav javni poziv, saradnja i pomoć boračkim kategorijama u skladu sa mogućnostima, raspoloživim sredstvima i socijalnog statusa pojedinca, biti nastavljena i u narednom periodu.