Predsjednik RS Milorad Dodik i ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović podržali su domaći Konzorcijum G 7 za izgradnju autoputa Banjaluka - Doboj.
Dodik i Čubrilović istakli su da je na članovima Konzorcijuma da se u što skorije vrijeme na adekvatan način organizuju i kroz postupak javne nabavke prijave za učešće u projektu izgradnje autoputa na dionici Banjaluka - Doboj.
"Zaključeno je da domaće firme mogu biti regionalno i međunarodno konkurentne samo ukoliko se udruže i zajednički budu djelovale u apliciranju za projekte kod nas i u inostranstvu", rekao je Čubrilović.
S tim u vezi, istaknut je značaj utvrđivanja međusobnog odnosa preduzeća koja čine Konzorcijum G 7, kako bi u budućnosti jedinstveno nastupali na međunarodnim tenderima za dobijanje značajnijih projekata.
Dodik i Čubrilović su sa Konzorcijumom G 7 razgovarali i o stanju u građevinarstvu i građevinskoj operativi, te mogućnostima iznalaženja novih projekata i poslova na kojima bi domaće građevinske firme bile angažovane.
Konzorcijum G7 čine preduzeća "Integral inženjering" iz Laktaša, "Niskogradnja" iz Laktaša, "Bijeljinaputevi" iz Bijeljine, "Romanijaputevi" sa Sokoca, "Hercegovinaputevi" iz Trebinja, "Zvornikputevi" iz Zvornika i "GT put" iz Istočnog Sarajeva.
Domaći Konzorcijum G 7 uputio je nedavno Privrednoj komori RS inicijativu za izgradnju autoputa Banjaluka - Doboj. Konzorcijum je poslao Komori pismo namjere da svojim tehničkim i finansijskim kapacitetima izgradi autoput Banjaluka - Doboj, a po uslovima koje bi Vlada RS u smislu finansiranja obezbijedila sa stranim kompanijama.
(Srna/MONDO)