Sud BiH je do 2010. godine Srbima izrekao ukupno 1.067 godina zatvora, Hrvatima 137 godina i šest mjeseci, a Bošnjacima 124 godine zatvora.
Ovo se navodi u Informaciji o istraživanju i procesuiranju ratnih zločina i traženju nestalih lica, koju je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik dostavio Narodnoj skupštini i koja će biti na dnevnom redu sutrašnje posebne sjednice.
Od pravosnažno osuđenih 69 lica za ratne zločine pred Sudom BiH, 50 su Srbi, 11 Hrvati i osam Bošnjaci.Nepravosnažnom presudom ukupno je osuđeno 15 lica, od čega 13 srpske nacionalnosti i dva lica bošnjačke nacionalnosti.
Postupak pred Sudom vodi se za još ukupno 67 lica, od čega 44 Srba, osam Hrvata i 15 Bošnjaka.
U poređenju sa kaznama koje su izricali okružni sudovi RS, kantonalni sudovi u FBiH i Osnovni sud Brčko distrikta, kao i sudovi u inostranstvu, vidi se da je Sud BiH izricao mnogo veće zatvorske kazne, primjenjujući retroaktivno zakon, nego što su to činili ostali sudovi, koji su primjenjivali zakone koji su bili na snazi u vrijeme izvršenja krivičnog djela.
Ovim je Sud BiH prekršio član 11. Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, koji kaže da niko ne smije biti osuđen za djela ili propuštanja koja nisu predstavljala krivično djelo po unutrašnjem ili međunarodnom pravu u vrijeme kada su izvršena, kao i da se ne smiju izricati teže kazne od onih koje su bile propisane u vrijeme izricanja krivičnog djela - ističe se u informaciji predsjednika Dodika, koju prenosi "Glas Srpske" .
Po osnovu podignutih optužnica Tužilaštva BiH za zločine nad Srbima vidljivo je da su procesuirana lica po neposrednoj odgovornosti i za individualni zločin.
U predmetima gdje je evidentno da se radi o udruženom zločinačkom poduhvatu, organizovanom zločinu i komandnoj odgovornosti prijavljenih lica, još uvijek se samo sprovodi istraga i još nije podignuta nijedna optužnica.
To potvrđuju primjeri "tuzlanska kolona", zločini mudžahedina nad pripadnicima VRS, za koje je u Hagu pravosnažnom presudom osuđen komandant ABiH Rasim Delić, a u BiH još nema optužnice iako je Hag utvrdio neposredne izvršioce zločina.
Neefikasnost Tužilaštva BiH ogleda se i u predmetima ratnog zločina počinjenog nad pripadnicima srpskog naroda u Sarajevu - ubistvo osam vojnika JNA, zločin u Dobrovoljačkoj ulici, Centralni zatvor, logori "Viktor Bubanj", "Dom Mladen Stojanović", Otoka, Alipašino polje, Hrasnica, Pofalići, Trnovo.
U Informaciji predsjednika RS stoji da MUP RS posjeduje dokaze sortirane u dosijeima žrtava za 3299 ubijenih Srba u Sarajevu u periodu od 1992. do 1995. godine.
Jedan od najilustrovanijih primjera neprocesuiranja ratnih zločina nad srpskim narodom jesu zločini regularne vojske Hrvatske u BiH, od kojih se posebno ističu zločini u Sijekovcu, Brodu i kompletnoj Posavini u proljeće 1992, kada rat u BiH nije ni počeo.
(Srna/MONDO)