Ambasador SAD-a u BiH Majkl Marfi uputio je pismo premijeru FBiH Nerminu Nikšiću i zamjenicima Vojinu Mijatoviću i Toniju Kraljeviću u kojem im sugeriše koje projekte treba da realizuju u budućnosti.
U opširnom pismu, koje je objavio portal Istraga.ba, Marfi je prvo pozdravio donošenje određenih zakona koji će doprinijeti boljem okruženju.
"Pozdravljamo nedavne pozitivne poteze zakonodavnih i izvršnih organa Federacije BiH. Posebno želimo da pohvalimo usvajanje tri važna energetska zakona u Parlamentu čiji je cilj omogućiti bolje strateško planiranje i osigurati bolji zakonodavni okvir za energetski sektor. Također, pozdravljamo donošenje Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata, kao i Zajedničke platforme za reformu javne uprave. Ovi potezi pokazuju vašu predanost evropskom putu BiH i posvećenost provedbi reformi koje će biti od koristi građanima", navodi se u pismu.
Marfi je posebno skrenuo pažnju na "hitno pitanje" za koje tvrdi da je od izuzetne važnosti za finansijsku stabilnost i ugled BiH".
"Usklađenost zemlje sa međunarodnim standardima u oblasti sprečavanje novca i finansiranje terorizma, ocjenjuje Odbor stručnjaka Savjeta Evrope za SPN/FT tj. MONEYVAL, a postupak ocjenjivanja završava u februaru 2024. godine. Ukoliko se do tada ne ispune međunarodni standardi, postoji realna mogućnost da se BiH ponovo nađe na listi jurisdikcija Radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca i Evropske unije sa strateškim nedostavima u sistemu za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma", objašnjava.
Marfi napominje da stavljanje na te liste povlači za sobom političke, ekonomske i finansijske posljedice po državu.
"Ključni korak u pravcu ispunjenja međunarodnih uslova jeste usvajanje novog Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, usklađenog sa pravnom stečevinom EU. Još uvijek se čeka na imenovanje nadzornih tijela u FBiH, što koči finalizaciju zakona i negativno utječe na usklađenost BiH sa standardima u oblasti SPN/FT", ističe ambasador.
Marfi je naveo u pismu rukovodstvu Vlade Federacije sugerisao na čemu još treba prioritetno da rade.
"Drugi važan prioritet za Vladu FBiH je sprovođenje Zakona o suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala u FBiH, koji je usvojen 2014. godine. Očekujemo da Vlada FBiH bez odlaganja osigura privremene i stalne prostorije za specijalizovane odjele. Ambasada SAD-a i EU su spremne pomoći Vladi FBiH i osigurati značajnu podršku u provedbi tog Zakona. Stvaranje održivog i djelotvornog sistema za borbu protiv korupcije će dugoročno omogućiti veći prosperitet za građane FBiH. Potrebno je hitno provesti socio-ekonomske strukturalne reforme kako bi se odgovorilo na glavne izazove koji ugrožavaju konkurentnost te kako bi se postigao dugoročni i održivi rast koji će građani osjetiti", pojasnio je Marfi.
Мarfi je napisao da je potrebno ubrzati energetsku tranziciju FBiH podsticanjem ulaganja u obnovljive izvore energije što postaje sve važnije sa približavanjem uvođenja mehanizma EU za prilagođavanje ugljen dioksida na granicama. On federalnoj vladi piše i da se reforma preduzeća u državnom vlasništvu mora ubrzati.
"Krajnji cilj je poboljšati mehanizme nadzora i transparentnost. Racionalizovati operacije, osigurati stručno i apolitično upravljanje. Praksa biranja rukovodstva u tim preduzećima na temelju politike mora prestati", stoji u pismu ambasadora.
Na kraju je napisao šta bi trebalo da se uradi sa aerodromima.
"FBiH bi trebala dati prioritet uspostavljanju zakonskih okvira koji će omogućiti javno-privatno partnerstvo i koncesije te podstaknuti privatna ulaganja. Konkretno, koncesije za rad aerodroma se ne mogu dalje racionalno odgađati. Hitno je potrebna nova politika tržišta rada, utemeljena na konkretnoj dijagnostici i jasno definiranim reformskim mjerama. Potrebno je napraviti razliku između aktivnih i pasivnih tražilaca posla kako bi zavodi za zapošljavanje mogli usmjeriti svoje resurse na one koji zaista traže posao. Privatni sektor mora biti motor rasta u FBiH. Vlada i Parlament moraju hitno usvojiti novi Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak kako bi što prije stupili na snagu. S obzirom na rekordan rast javnih prihoda, socijalne doprinose je potrebno maksimalno smanjiti kako bi se omogućio rast privatnog sektora", zaključio je u pismu američki ambasador.
(MONDO)