Zakon u Repbulici Srpskoj ne dozvoljava svim roditeljima da budu u bolnici sa svojom djecom, a resorno ministarstvo nema namjeru da ga promijeni.
Ovo je izjavila poslanica PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, ističući da se to vidi iz odgovora Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, u kome tvrde da djeca na bolničkom liječenju, u nekim slučajevima, mogu da budu i bez pratnje roditelja jer je tako definisano zakonom.
"Kakav je to zakon koji ne dozvoljava majci da bude uz dijete kada je bolesno? Nakon inicijative za izmjenu člana Zakona o socijalnoj zaštiti koji diskriminiše djecu i jednima dozvoljava da im roditelji budu pratnja u bolnici, a drugima ne, konačno su se oglasili iz ministarstva i to sa razočaravajućim odgovorom", kaže Vukomanovićeva.
Dodaje da u ministarstvu smatraju da struka treba da određuje da li uz dijete dok leži u bolnici treba da bude roditelj, te se pitaju ako bi dozvolili svim roditeljima da budu pratnja djeci u bolnici kakav bi to efekat imalo na ostale pacijente i zdravstveni sistem uopšte.
"Pita li se struka kakve traume i stres može da ima dijete ukoliko ostane samo u bolnici i kakav bi to efekat imalo na njega?", pita Vukomanovićeva.
Ističe da je prvi savjet svakog pedijatra da ako je dijete uznemireno da ga majka uzme u naručje i da bude uz njega, samo kod nas to nije po zakonu.
"Dokazano je da roditeljsko prisustvo uz dijete tokom boravka u bolnici smanjuje trajanje hospitalizacije i skraćuje vrijeme oporavka, te da dijete uvijek kao najveću sigurnost uzima svoje roditelje", navodi.
Kaže da je svuda u svijetu normalno da otac ili majka budu u bolnici uz svoje dijete, samo kod nas se moramo boriti za to, a liječenje djece, osim što je samo po sebi i traumatično, kod nas treba da ostavlja još veće traume i po djecu i po roditelje.
(MONDO)