U Banjaluci je u toku sjednica Skupštine grada na kojoj se raspravlja o stanju u Javnom preduzeću DEP-OT, koje upravlja regionalnom deponijom u Ramićima, a trenutno je u minimalnom procesu rada zbog štrajka radnika.

Direktor Javnog preduzeća "DEP-OT" Ratko Jokić na vanrednoj sjednici Skupštine grada Banjaluka govorio je o trenutnom stanju vršenja komunalne usluge odvoza otpada u Banjaluci, naglašavajući da je trenutna situacija rezultat neizvršavanja obaveza Gradske uprave, te da sve lokalne zajednice osima Banjaluke nemaju problema sa odvozom otpada na regionalnu deponiju.
"JP `DEP-OT` je osnovano 2002. godine od strane Grada Banjaluka. Mi smo od tada uložili preko 35 miliona KM u deponiju, zapošljavamo 49 radnika, poslujemo pozitivno i posjedujemo sve ekološke dozvole", istakao je Jokić, naglasivši da je zemljište na kojem se nalazi deponija plaćeno Gradu.
On je objasnio da je problem nastao nakon privatizacije preduzeća "Čistoća", koje je pokrenulo sudski postupak za povrat parcele koju koristi "DEP-OT".
"Sud je donio odluku da se zemljište vrati `Čistoći`, ali pritom nije razmatrana vrijednost skladišnog prostora i objekata koji su u međuvremenu izgrađeni. To je dovelo u pitanje održivost sistema odvoza otpada u Banjaluci", rekao je Jokić.
Jokić je za skupštinskom govornicom posebno istakao da gradonačelnik Draško Stanivuković godinama izbjegava odgovornost za ovaj problem.
"Na deponiju u Ramićima otpad odlaže još sedam lokalnih zajednica – Gradiška, Laktaši, Prnjavor, Čelinac, Kotor Varoš, Kneževo i Srbac. Sve one nemaju problem sa odvozom smeća. Samo Banjaluka ima problem i proglašava vanrednu situaciju", poručio je Jokić.
On je dodao da se gradonačelnik pet godina nije ozbiljno bavio ovim pitanjem.
"Nijedan prijedlog nismo dobili iz Gradske uprave. Nebrojeno puta smo molili da sjednemo, razgovaramo i nađemo rješenje. Organizovao sam niz sastanaka na koje gradonačelnik nije našao za shodno da dođe. Svi ostali (grado)načelnici su se odazivali, osim Stanivukovića", naglasio je Jokić.
Podsjetio je da je jedini sastanak održan 17. februara, kada je postignut dogovor da se neće ići u izvršenje sudske presude, ali je "Čistoća" taj dogovor prekršila.
Jokić je demantovao navode gradonačelnika da je deponija blokirana.
"Trenutno se radi u posebnom režimu, jer je sindikat preduzeća, u skladu sa zakonom, odlučio da stupi u štrajk uz minimum procesa rada. Mi primamo otpad. Priča gradonačelnika da smo mi blokirali prijem otpada nije tačna. Mi smo voljni da primamo otpad, ali mora se znati da mi ne skupljamo smeće, već ga tretiramo kada bude dovezeno u deponiju", objasnio je Jokić.
Posebno je naglasio da je sramotno što je otpad koncentrisan u urbanim dijelovima grada, dok su prigradska naselja očišćena.
"JP `DEP-OT` nije ništa blokirao. Naši radnici su ugroženi, preduzeće je ugroženo, kao i njegova imovina. Ako `DEP-OT` stane potpuno, može doći do nesagledivih posljedica – nekontrolisanog požara i zagađenja Vrbasa", upozorio je Jokić.
Jokić je pozvao Gradsku upravu da se aktivno uključi u rješavanje problema.
"Ovaj problem ne smijemo politizovati – ovdje je riječ o zdravlju ljudi banjalučke regije. Grad mora hitno pronaći rješenje – ili novu lokaciju za deponiju, ili zamjensku parcelu za `Čistoću`, ili model isplate tog preduzeća. Vrijeme ističe, moramo djelovati sada", zaključio je Jokić u skupštinskom obraćanju.
Na sjednici se obratio i direktor “Čistoće” Aleksandar Bajić koji je zatražio da se zemljište, koje prema pravosnažnoj presudi pripada ovom preduzeću, što prije preda, ili će, kako je rekao, podnijeti tužbu za neosnovano bogaćenje u vrijednosti od 50 miliona KM.
Bajić je dao rok od tri dana za završetak primopredaje i popis imovine.
„Tražimo od ‘Dep-ot’-a da deponiju predaju mirnim putem u naredna tri dana i da sačinimo ugovor o vansudskom poravnanju između tri strane. U slučaju da se dogovor ne postigne mirnim putem, tražićemo solidarnu naknadu za neosnovano bogaćenje od 50 miliona KM“, kazao je Bajić.
Prema njegovim riječima, rok za predaju zemljišta istekao je 23. februara.
„Nije nam u interesu da zatvorimo deponiju, nego da ona radi bez zastoja. Takođe, spremni smo da preuzmemo dio radnika ‘Dep-ot’-a kako bi se nastavilo odlaganje otpada“, rekao je Bajić.
Za gradonačelnika Banjaluke ponuđene opcije nisu prihvatljive.
Stanivuković je pozvao Skupštinu Grada da stane u kraj neodgovornom postupanju preduzeća „Dep-ot“ kako bi se omogućilo nesmetano odlaganje otpada na regionalnu deponiju u Ramićima.
"Bez obzira na svu situaciju u vezi sa sudskom presudom, deponija mora da radi i da se obezbijedi nesmetano odlaganje otpada. Nerealno je porediti Banju Luku sa drugim opštinama koje imaju značajno manji broj stanovnika, a samim tim i manje otpada. Nerealno je porediti male opštine koje za nekoliko sati prikupe i odvezu otpad, jer za nekoliko sati, koliko trenutno radi deponija, nemoguće je obići 57 mjesnih zajednica na području Banjaluke", istakao je Stanivuković.
Govoreći o potencijalnim rješenjima problema koji postoji između preduzeća „Čistoća“ i „Dep-ot“, gradonačelnik je istakao da je Grad spreman da zaštiti radnike i da se uključi u razgovore i pronalazak najboljeg rješenja, ali je neprihvatljivo očekivati od Grada da izdvoji novac za otkup zemljišta deponije ili da ponudi zamjensku gradsku zemlju.
"Osim toga neprihvatljivo je za Grad da izdvaja 25 miliona KM za otkup zemljišta deponije, isto tako je neprihvatljivo da dajemo gradsku zemlju u zamjenu za deponiju, čiji kapaciteti imaju rok trajanja. Davanjem tog iznosa morali bismo se odreći velikih infrastrukturnih projekata, a na takvo nešto svakako nismo spremni. Svakako aktivno ćemo se uključiti u pregovore kako bismo zaštitili radnike. Moj prijedlog je da se formira Komisija koja bi se uključila u proces vansudskog poravnanja, kao i da se aktivno uključimo da u narednih nekoliko godina radimo na tome da uz novu lokaciju deponije radimo i na formiranju preduzeća za pružanje komunalnih usluga", rekao je Stanivuković.
Kako je kazao, razmatrane su druge lokacije za smještanje deponije, ali, kako je naglasio, to je samo po sebi izazovno i nemoguće je da se rješenje nađe preko noći jer nijednom naselju ne odgovara da se u blizini njihovih kuća odlaže otpad.
Podsjećamo, Štab za vanredne situacije Banjaluke proglasio je nedavno vanrednu situaciju na području grada i izdao naredbu da preduzeće DEP-OT odmah počne sa radom u punom kapacitetu, 24 časa dnevno, bez ikakvih ograničenja.
(Mondo)