Na prostoru BiH u posljedih mjesec i po dana locirano je 20 potencijalnih pojedinačnih i masovnih grobnica.
U njima se, kako se pretpostavlja, nalazi oko 160 nestalih osoba, izjavio je u Banjaluci predsjedavajući Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Milan Bogdanić.
On je rekao da je pronalazak lokacija rezultat koji su ostvarile područne kancelarije Instituta u Banjaluci i Istočnom Sarajevu.
Bogdanić je nakon sastanka sa predstavnicima Boračke organizacije Republike Srpske i Saveza logoraša RS rekao da je Institut u proteklom periodu organizovao niz sličnih sastanaka sa vladinim institucijama i nevladinim sektorom u Srpskoj radi prevazilaženja određenih nesporazuma koji postoje u javnosti u vezi sa procesom traženja nestalih lica i njegovim ubrzanjem.
Komentarišući peticiju koju je potpisalo više od 46 000 građana u RS u kojoj se, između ostalog, traži od srpskih predstavnika u Institutu da podnesu ostavke, Bogdanić je rekao da su takvi zahtjevi neargumentovani i da je riječ o dezinformacijama javnosti.
"Smatram da se ovdje radilo o aktivnosti koja je nanijela veliku šetetu RS i procesu traženja nestalih", istakao je Bogdanić.
Govoreći o uspostavljanju centralne evidencije nestalih lica u BiH, Bogdanić je naglasio da su stvorene sve pretpostavke za njeno uspostavljanje i dodao da je u toku preuzimanje softvera i baze podataka o nestalim licima koje ima Međunarodna komisija za nestale.
On je podsjetio da je Insititut od 1. aprila počeo da radi u punom kapacitetu sa područnim kancelarijama u Banjaluci, Istočnom Sarajevu i Bihaću, odnosno mjestima koja nisu bila popunjena istražiocima.
(Srna)