• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik: Dejton zauvijek!

Na pitanje kako poslije Bajdenove posjete vidi RS i BiH u narednom periodu, premijer RS je odgovorio - "Dejton zauvijek"!

Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik rekao je američkom potpredsjedniku Džozefu Bajdenu da se, kada su u pitanju unutrašnje političke snage u BiH, konačno mora prihvatiti realnost koja se zove RS, što za samu Ameriku, kako je objasnio premijer, nije sporno.

"Bajden je izrazio stav da su SAD zainteresovane za BiH, i kako je rekao, `žive i aktivne enitete u okviru nje`", naglasio je Dodik u intervjuu Srni, a na pitanje kako sada, poslije Bajdenove posjete, vidi RS i BiH u narednom periodu, Dodik je odgovorio - "Dejton zauvijek".

Premijer Srpske otkriva da je rekao Bajdenu da "nema nikakvih razloga da sumnja u opredijeljenost RS za NATO, ali da ta odluka ne zavisi od Srpske, kao i da RS želi da BiH napreduje što se tiče evroatlantskih integracija, uz provođenje Dejtonskog sporazuma onako kako piše, a ne kako ga neko tumači".

Dodik je istakao da na sastanku sa Bajdenom nije bilo nikakvog "zavrtanja ruku". "Priče o `zavrtanju ruku` i o nekim očekivanjima napravila je sarajevska čaršija, koja je iz svoje frustracije željela da vidi neku akciju te vrste" - rekao je Dodik, i dodao da je zahvalan potpredsjedniku SAD Džozefu Bajdenu za tolerantnost i dignitet koji je imao njihov sastanak "u četiri oka".

On je ocijeno da je predstavljanje u javnosti da Bajden dolazi da na taj način rješava pitanja, prije svega, poniženje za potpredsjednika SAD, koji ima daleko veću težinu, nego da svoj dignitet troši na takvim sastancima, pa čak i da želi da to uradi.

"To je bio jedan potpuno fer i korektan sastanak, u kojem je rečeno da SAD podržavaju Dejtonski mirovni sporazum, a u njemu i dvoentitetski sistem organizovanja. Svaka unutrašnja organizacija predstavlja stvar koja se tiče nas i jasno je rečeno da SAD nemaju namjeru bilo šta čine što je izvan našeg konsenzusa i dogovora o bilo kom pitanju", naveo je Dodik.

Dodik je istakao da Bajden nije bio informisan o detaljima dešavanja u BiH koji se, imeđu ostalih, odnose na odbranu i poreski sistem. "Stekao sam utisak da je za njega bilo iznenađenje činjenica da je došlo do reforme odbrane i da ingerencije u toj oblasti imaju zajednički organi, isto kao i u vezi poreskog sistema i njegovog značaja za svaku državu", napomenuo je on.

Premijer je poručio da Srpska želi da bude aktivna u približavanju BiH ka EU i da je opredijeljena da se zakonodavstvo prilagodi evropskim standardima, ali ne i ono koje nije potrebno usaglašavati.

"Neki, poput ministra bezbjednosti Tarika Sadovića, htjeli su da provuku zakone koje im odgovaraju i da izvrše prenos nadležnosti sa jednog mjesta na drugo kada to nije nužno, poput ovih koji se moraju urediti za dobijanje bezviznog režima. Evropska praksa u vezi oružja potpuno je suprotna od onog što je u zakonu predložio Sadović", kazao je Dodik.

On je podsjetio da je Sadović predložio rješenje po kojem bi neko iz Banjaluke za dozvolu za oružje morao da ide u Sarajevo, što je potpuno bespotrebno.

"Stvar se može riješiti tako što bi se, na primjer, dozvole za nošenje ličnog odružja daju lokalni organi MUP-a RS, a neka evidencija i kontrola može da se uspostavi na nivou BiH. To nije sporno i mi smo zaitneresovani za to, jer želimo da znamo na koji način federalni MUP daje to oružje bilo kome drugom. To bi bilo fer, Dakle, imamo rješnjenje koje nije antievropsko", zaključio je Dodik.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE