Prijemom kod predsjednika RS Rajka Kuzmanovića zvanično počelo Šesto godišnje okupljanje zvaničnika jugoistočne Evrope koje se održava u Banjaluci
Povodom "Bogatstva različitosti", predsjednik RS je pozvao učesnike da svoje aktivnosti u okviru tradicionalnog molitvenog doručka posvete uspostavljanju mostova među državama, društvima i narodima i promociji tolerancije, dijaloga i razumijevanja.
"Neka naša budućnost bude prosperitetna i neka doprinese daljoj izgradnji našeg zajedničkog poštovanja i uvažavanja uz istovremeno postojanje naših različitosti od kojih svaka ima svoje mjesto u mozaiku naroda, kultura i religija na ovim prostorima", naglasio je Kuzmanović.
Kuzmanović je naglasio da RS, kao integralni dio BiH, radi na tome da sebi vidi kao stabilan i prosperitetan dio Evrope.
"Nama je potrebno puno razumijevanje stanja u BiH, puno strpljenja i dobre volje da prevaziđemo teško traumatično stanje nastalo tragičnim sukobom. Danas se moramo posvetiti stvaranju uslova za razvoj ove zemlje kao samostalne, demokratske i pravne države čija je sudbina u rukama njenih konstitutivnih naroda i građana. Ne treba nam pomoć koja će nas ponovo dijeliti, već pomoć koja će nas povezivati i spajati", poručio je Kuzmanović.
Kuzmanović je pozvao učesnike skupa na čuvanje i promovisanje kulturnih vrijednosti, samobitnosti i jedinstva u različitosti i otvorenosti za sve civilizovane spoljne kulturne uticaje, ali čuvajući pri tom svoj nacionalni, kulturni i jezički identitet, tradiciju, jezik i pismo.
Izražavajući dobrodošlicu u Banjaluku, RS i BiH, Kuzmanović je rekao da je sada BiH potrebna pomoć i razumijevanje susjednih, balkanskih i drugih zemalja da obezbijedi stabilan put humanog, ekonomskog i kulturnog razvoja i promovisanje izgradnje samoodržive i prospritetne, funkcionalne i efikasne države i društva, ali države koja je dio svijeta, a nikako odvojena od njega.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić rekao je u pozdravnom govoru da se ovim skupom različitosti naglašava bogatstvo BiH i regiona, ali i bogatstvo i složenost cijelog svijeta.
Ističući da su okupljeni pripadnici pravoslavne, katoličke, islamske, protestanskte i jevrejske vjeroispovijesti, Radojičić je rekao da je Banjaluka počastvovana da su prijatelji iz 16 zemalja stigli u grad mirisa i boja, voda i zelenila.
On je pozdravio prijatelje okupljene oko Nacionalnog molitvenog doručka u Vašingtonu, čijom je saglasnošću i razumijevanjem dobijeno domaćinstvo ovogodišenjeg okupljanja, te naveo da se 57 godina organizuje molitveni doručak u Vašingtonu sa kojeg se šire plemenite ideje.
Predsjednik parlamenat Srpske istakao je da su na ovim prostorima prisutne sve tri svjetske monoteističke religije, ali da je tu prisutna žalosna tradicija rušenja i devastiranja.
Osim predsjednika Kuzmanovića i predsjednika Narodne supštine RS Igora Radojičića, gostima na prijemu obratili su se i Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Nikolaj i američki kongresmen Robert Mekjuen.
Prijemu, koji je trajao oko dva časa, prisustvovali su zvaničnici iz 17 zemalja Evrope i svijeta, među kojima je bio i predsjednik Crne Gore Filip Vujanović.
Od domaćih zvaničnika, osim Kuzmanovića i Radojičića, prijemu su prisustvovali predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić, predsjednik Vlade RS Milorad Dodik, potpredsjednik RS Davor Čordaš, delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH, poslanici u Narodnoj skupštini RS, ministri u Savjetu ministara BiH i Vladi RS, ambasadori u BiH, predstavnici političkih partija iz BiH, Srbije i Crne Gore te mnogobrojne ličnosti iz privrednog i javnog života RS i Federacije BiH.
Prijemu kod predsjednika RS prisustvovali su i vladika banjalučki Jefrem, vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije i biskup banjalučki Franjo Komarica.
Dolazak učesnika na prijem obezbjeđivao je veliki broj pripadnika policije RS.
Prema predviđenom protokolu, centralno okupljanje zvaničnika, molitveni doručak, predviđen je u subotu u banjalučkom hotelu "Bosna", a učesnicima će se obratiti predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, vladika banjalučki Jefrem, muftija Edhem Čamdžić i biskup Franjo Komarica.
Učesnici Šestog godišnjeg okupljanja zvaničnika jugoistočne Evrope posjetiće Karanovac kod Banjaluke, mjesto na rijeci Vrbas gdje se održava Svjetsko prvenstvo u raftingu.
U 20.00 časova biće održana svečana večera i prijem kod predsjednika Vlade RS Milorada Dodika uz njegovo obraćanje gostima.
Za subotu je planiran i sastanak ministara unutrašnjih poslova RS i Srbije Stanislava Čađe i Ivice Dačića. Njihovo obraćanje novinarima predviđeno je za 11.00 časova Pres-centru hotela "Bosna" u Banjaluci.
Šesto godišnje okupljanje zvaničnika jugoistočne Evrope u Banjaluci održava se do nedjelje 24. maja kada će učesnici posjetiti Jajce, kandidata za UNESCO baštinu, kao i Plivska jezera.
(MONDO/Srna)