• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Konjic: 17 godina od stradanja srpskih civila

Parastosom u djelimično obnovljenoj pravoslavnoj crkvi u Bradini kod Konjica u ponedjeljak je obilježeno 17 godina od stradanja 45 srpskih civila.

U organizovanom trodnevnom napadu muslimansko-hrvatskih oružanih snaga iz Konjica, koji je počeo 25. maja 1992. godine, ubijeno je 45 Srba od kojih je u jami iskopanoj ispred crkve bagerom zatrpano njih 26.

Preživjeli muškarci iz sela odvedeni su u logore u Čelebiću i Konjicu u kojima su mnogi ubijeni ili umrli od posljedica zlostavljanja.

Poslije pada sela u ruke muslimansko-hrvatskih snaga, zlostavljanja nisu bili pošteđeni ni djeca, žene i starci, dok su sve srpske kuće zapaljene.

U prošlom ratu iz Bradine je stradalo ukupno 76 Srba računajući i stradale u logorima.

Srbi iz Bradine koji su preživjeli logore i stradanja nezadovoljni su što ni domaće ni međunarodno pravosuđe nije učinilo više na procesuiranju odgovornih za zločine nad stanovnicima ovog sela.

Zbog zločina počinjenih u logoru Čelebići, Haški tribunal osudio je pripadnike tadašnje teritorijalne odbrane Hazima Delića na 18 godina zatvora, Esada Landža na 15 i Zdravka Mucića na devet godina zatvora, dok je Zejnil Delalić oslobođen krivice.

Prije rata u Bradini je bilo 280 srpskih kuća sa oko 1 200 stanovnika, od kojih se još niko nije vratio u ovo mjesto, u kojem nije obnovljena nijedna srpska kuća.

Vlasti iz Konjica još nisu ništa učinile kako bi pomogle povratak prijeratnih stanovnika Bradine na svoja ognjišta.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE