Bivši ministar privrede RS Milan Bogićević uhapšen je u Zvorniku i u toku je njegovo privođenje pred Specijalno tužilaštvo u Banjaluci.
Milan Bogićević se tereti za zloupotrebu službenog položaja, zbog nezakonitog raspisivanja tendera za nabavku sirove nafte i neovlašćeno potpisivanje ugovora sa nigerijskom kompanijom "Petrocamak Europe LTD“ London i sa "Energy Trading GMBH“ Beč koji nisu realizovani, zbog čega je Rafinerija u 2003. pretrpjela štetu u iznosu od skoro 50 miliona maraka.
Ugovorom koji je potpisan 26. avgusta 2003. sa kompanijom "Petrocamak", bilo je predviđeno da londonska kompanija Rafineriji Brod u 12 mjeseci isporuči 960.000 tona. I to bez kamata i bez bankarskih garancija, što je bilo nepojmljivo u normalnom poslovnom svijetu.
Iako je tada istakao da će vlasti pokrenuti sudski spor protiv Nigerijaca do podizanja tužbe i odštetnog zahtjeva nikad nije došlo. Kada je u pitanju "Energy Trading GMBH“ interesantno je spomenuti da se u vrijeme sklapanja ugovora sa tom austrijskom kompanijom ona nalazila u stečaju!?
Bogićević je navodno i učestvovao i u sklapanju ugovora sa britanskom firmom "Vitol“.
Najnepovoljniji ugovor, koji je Rafineriju doveo do potpunog sloma, bio je ugovor o preradi nafte, koji je potpisan sa firmom “Vitol”. Taj ugovor potpisao je 5. decembra 2003. godine u Londonu nekadašnji direktor Ilija Drpa bez saglasnosti Vlade RS, UO i Skupštine akcionara Rafinerije.
Iako niko nikada u Vladi RS i u Rafineriji nije vidio originalnu englesku verziju ugovora, a na osnovu njega “Vitol” je od Rafinerije potraživao odštetu od 115 miliona dolara.
U izvještaju MUP-a RS, za malverzacije u Rafineriji nafte "Brod", potpisivanje štetnih ugovora i zloupotrebu službenog položaja tokom 2003. i 2004. godine, osim Bogićevića optuženi su bivši premijer RS Dragan Mikerević, ministri Đorđe Lajšić, te direktori Rafinerije Ilija Drpa i Savo Danilović.
Bogićević je ranije bio visoki funkcioner SDS-a, ali se našao na spisku od 59 zvaničnika iz RS-a koje je visoki predstavnik Pedi Ešdaun 2004. smijenio s funkcija. Kasnije je isključen iz SDS-a nakon odluke da se kandiduje za načelnika opštine Zvornik kao samostalni kandidat.
(MONDO/agencije)