Trojica optuženih za ratni zličin u Bihaću izjasnili se pred Sudom BiH da nisu krivi.
Optuženi za ratni zličin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika u Bihaću Mehura Selimović, Adil Ružnić i Emir Mustafić izjasnili su se danas pred Sudom BiH da nisu krivi.
U saopštenju Suda BiH navodi se da optužnica tereti Mehuru Selimovića da je kao referent za vojno-policijske poslove i za kontraobavještajne poslove Petog korpusa Armije BiH pomagao i podstrekivao zatvaranje ratnih zarobljenika i civila.
Adil Ružnić u svojstvu oficira bezbjednosti Štaba Petog korpusa Armije BiH, a Emir Mustafić kao pripadnik Korpusa terete se da su pomagali i podstrekavali zatvaranje ratnih zarobljenika i civila.
Zarobljenici su zatvarani u logorima na lokacijama prostorija Kasarne "Adil Bešić" u Bihaću, zatvoreničkog centra u gabrici plastike u Bosanskom Petrovcu i prostorijama Civilnog zatvora "Luke" u Bihaću.
Zatvorenici su, prema navodima optužnice, držani u izuzetno lošim uslovima za život, te su prisiljavani na obavljanje prinudnih radova, koji su se sastojali od teških fizičkih poslova.
U optužnici se navodi da su logoraši bili izloženi ispitivanjima i fizičkim maltretiranjima od stražara logora, te drugih vojnika koji su nesmetano ulazili u prostorije, ali i od samih optuženih koji su ispitivali ratne zarobljenike.
(Srna)