Premijer RS smatra da u zaključcima Skupštine Srpske o efektima prenošenja nadležnosti na BiH nema nijednog antidejtonskog stava
Dodik je u intervjuu Srni ocijenio da se "pokušava nametnuti atmosfera ponovnog povratka bonskih ovlaštenja od strane OHR-a" i naveo da će, u tom pogledu, ukoliko neko bude posegnuo za tim, RS "odlučiti na koji način će reagovati".
Govoreći o istupanju visokog predstavnika u BiH Valentina Incka pred Savjetom bezbjednosti UN, Dodik je naglasio da se ponovo iznose stvari koje su tendenciozne i uperene protiv RS, bez obzira što je ona sasvim stabilna, dok u Federaciji BiH (FBiH) traju problemi sa vladom, prijeti ekonomski sunovrat i institucije ne funkcionišu.
Premijer Srpske ističe da iza svega konstantno stoji "jedna grupa ljudi u OHR-u", koja to radi bez obzira na činjenicu da se mijenjaju visoki predstavnici, i podsjeća da je ta grupa i bivšeg visokog predstanika Miroslava Lajčaka, na početku njegovog mandata, dovela u situaciju da napravi određene poteze, pa je kasnije morao da se izvlači iz te situacije.
"RS ostaje i dalje stabilna. RS ima svoju jasnu politiku i od te politike sigurno neće odustati. Očigledno je da i OHR i neke strukture unutar njega imaju jasnu politiku i pokušavaju da je nametnu ostalima u međunarodnoj zajednici. Mislim da je gospodin Incko tu sasvim novi i da nije bio u prilici da za izvještajni period da mnogo detalja" - naveo je Dodik.
Premijer RS smatra da se ovaj neprincipijelni pristup pravi pred mjesec u kom će se ponovo odlučivati hoće li biti OHR-a u BiH i podsjeća da su i u februaru i martu dizane tenzije pred sjednicu Savjeta za provođenje mira.
Dodik smatra da se i sada ponovo pokušavaju podići tenzije da bi se stvorili uslovi da neko ponovo kaže "OHR mora ostati".
Što se tiče pisma upućenog Narodnoj skupštini RS u kome se traži da parlament do 11. juna proglasi ništavnim svoje zaključke o efektima prenošenja nadležnosti i spriječi njihovo stupanje na snagu, Dodik je rekao da i iza ovog pisma stoji ista grupa iz OHR-a, koja dolazi, prije svega, iz sarajevskog lokalnog ambijenta.
Premijer je naveo da će Skupština Srpske odlučiti da li da stavi na dnevni red to pismo ili da pozove Incka da objasni svoje stavove i napomenuo da je parlament najviše demokratsko i političko tijelo i da je veoma nepristojno na taj način dovoditi ga u poziciju da mijenja svoj stav.
Ocjenjujući da je RS smetnja mnogima, pogotovo iz OHR-a, Dodik je poručio da politika koju vodi Vlada RS neće biti izmijenjena niti će biti prihvaćene bilo kakave intervencije OHR-a u pogledu promjena bilo kojih ljudi ili bilo čega drugog.
"Ponašamo se u skladu sa Dejtonom i niko nam još nije pokazao podatke koji bi govorili suprotno. Što se tiče pritisaka na mene - oni su očigledni. Vrše se, kako to zvanično kažu, predistražne radnje, znači istraga još nije ni pokrenuta, a o tome bruji sva štampa. To nema nigdje, ni u jednoj zemlji. Radi se o tome da im je potrebna osnova za spekulacije, koje prave gotovo godinu dana, a nikakvih pomaka nema" - rekao je Dodik Srni.
Predsjednik Vlade RS smatra da su tužilaštvo i sud politički motivisani i da su to institucije - bez legitimiteta. "U njima sjede stranci koji nisu državljani BiH i nisu odgovorni bilo kome u BiH. Prema tome, oni su tu radi političke egzekucije, što su i pokazali u prošlosti" - zaključio je Dodik u intervjuu Srni.
(Srna)