Najveća količina padavina u RS u posljednja 24 časa registrovana je u Banjaluci, gdje je palo 79 litara po metru kvadratnom. U strahu od novih poplava, brojni stanovnici BiH proveli su besanu noć, čekajući da kiša prestane.
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
U Banjaluci su se usljed obilnih padavina izlile bujične vode i aktivirala su se klizišta na širem području grada. Najugroženija su naselja Starčevica, Mejdan, Ada, Debeljaci i Vrbanja, saopšteno je iz Uprave Civilne zaštite Republike Srpske.
Bez struje su ostala naselja Starčevica i Mejdan, te dijelovi naselja Rebrovac, Ada, Debeljaci i Borik.
Ekipe Civilne zaštite i vatrogasci su na terenu, a na čišćenju i asanaciji terena i objekata na raspolaganju je sva mehanizacija. U toku noći Vatrogasna brigada Banjaluke imala je 49 intervencija.
U strahu od novih poplava, brojni stanovnici BiH proveli su besanu noć, čekajući da kiša prestane. Prema prognozama meteorologa prestanak padavina na području Banjaluke možemo da očekujemo tek u petak, 8. avgusta.
"Danas i sutra Banjaluku očekuju povremeni pljuskovi, koji ne bi trebali da budu jakog intenziteta. Prestanak padavina očekuje nas u petak, dok sunčano vrijeme možemo očekivati tek za vikend", rekao je za MONDO dežurni meteorolog Hidrometeorološkog zavoda RS Draško Rudan.
U Zvorniku je za 24 časa palo 56,2, u Bijeljini 54,7, u Srpcu 52,5, Višegradu 51,9, Doboju 50,7, Prijedoru 45,4, Ribniku 43,2 litra.
U Novom Gradu palo je 27 litara, a u ostalim mjestima u Srpskoj količina padavina je ispod 20 litara po metru kvadratnom.
Evo šta je noćas u Banjaluci zabilježila kamera našeg reportera.
Zbog porasta vodostaja rijeka Vrbasa i Vrbanje, koje su premašile kote vanredne odbrane od poplava, Gradski štab za vanredne situacije Banjaluke i jedinice Civilne zaštite izdale su upozorenje građanima da preduzmu mjere zaštite imovine i dalje prate stanje na terenu.
"Upozoravamo stanovništo Banjaluke da zbog obilnih padavina i porasta vodostaja rijeka Vrbasa i Vrbanje, koje su premašile kote vanredne odbrane od poplava, postoji opasnost od njihovog izlivanja u priobalnim dijelovima", navedeno je u upozorenju.
Gradski štab za vanredne situacije Banjaluke poziva građane da redovno prate stanje na terenu i upozorenja organa Civilne zaštite, te blagovremeno preduzmu potrebne mjere na zaštiti imovine, odnosno sklone na sigurno pokretna materijalna dobra i prate stanje na terenu.
Zbog obilnih padavina na području opštine Kostajnica poplavljeno je 15 ulica i oko 100 domaćinstava i proglašeno je vanredno stanje.
U Srpcu je poplavljeno oko 10 stambenih i pomoćnih u ulicama Mome Vidovića, Motajička, Ljubovijska i Partizanska, te u naselju Mali Sitneši.
Područje regije Doboj juče poslije podne zadesile su velike kišne padavine, na dijelu opštine Petrovo i Teslić, gdje su se izlili potoci koji su stvorili velike bujice.
Centralni dio opštine Petrovo je pod vodom oko 40 centimetara. Voda je u više od 50 stambenih objekata, tri privredna objekta, tri javne ustanove - Dom zdravlja, opština, Dom kulture, zgradi Vatrogasne jedinice, policije i u jednom privrednom objektu koji zapošljava oko 300 radnika.
Nema povrijeđenih.
Nevrijeme je sinoć zahvatilo i naselja Slatinu i Blatnicu u opštini Teslić. U ostalim opštinama regije Doboj stanje je uredno. Vodostaj rijeke Bosne jutros u 6.30 časova u Doboju iznosi 220 centimetara.
Za više gradova u BiH meteoalarm je za danas izdao narandžasto upozorenje, očekuju se intenzivnije padavine praćene grmljavinom u Foči, Prijedoru i Višegradu. Narandžasti meteoalarm upozorava da su prognozirane opasne vremenske pojave, takvog intenziteta da mogu prouzrokovati materijalnu štetu i biti opasne po ljude i životinje.
Više prigradskih naselja i dijelova Bijeljine ostalo je bez napajanja električnom energijom, oko pet hiljada korisnika. U toku noći ekipe "Elektrodistribucije" otklonile su većinu kvarova, a po riječima dežurnog dispečera u jutarnjim časovima isporuka električne energije će se normalizovati.
Putna komunikacija Bijeljina – Brčko je u prekidu u mjestu Čađavica, zbog vode na putu.
U toku noći evakuisana su dva lica i par vozila koja su se zadesila u bujicima u Donjoj Čađavici i Dragaljevcu.
Najugroženija poplavljena područja od bujičnih potoka su mjesne zajednice Donja Čađavica, Donji Dragaljevac, Suvo polje - jedan dio i Donji Zagoni. U ovim mjesnim zajednicama zaplavljeno je oko 20 kuća.
Rijeka Janja je u naglom porastu i za 60 minuta visina vodostaja je porasla za 30 centimetara i izlila se u mjesne zajednice Modran i Suvo polje.
U Zvorniku rijeka Sapna je izašla iz korita i zaplavila oko 18 kuća u naselju Ekonomija u mjestu Karakaj i magistralni put Zvornik - Bijeljina koji je trenutno u prekidu, kao i regionalni put Zvornik - Sapna u Mjesnoj zajednici Ristići.
U Loparama se izlila Jablanica i zaplavila oko pet domaćinstava i oštetila most koji je onesposobljen za saobraćaj na putnoj komunikaciji Mačkovac – Jablanica.
Rijeka Gnjica izlila se i poplavila oko pet domaćinstava u Pirkovcima, a evakuisana je jedna porodica iz poplavljene kuće.
Magistralni put Bijeljina - Priboj - Tuzla je u prekidu u mjestu Tobut zbog nanosa na putu. Regionalni put Lopare - Čelić u prekidu je zbog nanosa na kolovozu. Lokalni putevi su trenutno u prekidu zbog nanosa i klizišta.
U Ugljeviku su se usljed velikih kišnih padavina izlili lokalni bujični potoci i zaplavljeno je pedesetak okućnica u naselju Sjever. Saobraćaj se odvija preko alternativnih putnih pravaca. Nevrijeme je prouzrokovalo i nestanak struje u cijelom gradu.
Rijeka Zeleni Jadar u Milićima izlila se na više mjesta u mjestu Zaklopača i zaplavila jedan stambeni objekat i jednu pilanu. Lokalni putevi su djelimično prohodni i u toku je čišćenje od bujičnih nanosa.
U Bratuncu, Vlasenici, Srebrenici i Šekovićima nije bilo znatnijih problema usljed kišnih padavina. Ove opštine imale su manje probleme zbog začepljenja kanalizacione mreže.
Većih problema nije bilo ni u Osmacima, osim što je opština ostala bez napajanja električnom energijom.
U Višegradu su vatrogasci imali dvije intervencije na ispumpavanju vode iz podruma.
Na Sokocu je u toku otklanjanje kvara na dalekovodu "Kaljina".
Uprava Civilne zaštite Republike Srpske blagovremeno je dala zadatak svim područnim odjeljenjima da učvrste kontakte i saradnju sa opštinskim organizacijama civilne zaštite, lokalnim službama koje se bave zaštitom i spasavanjem, načelnicima opština, gradonačelnicima gradova Republike Srpske da bi se što spremnije i efikasnije preventivno i operativno djelovalo u sprečavanju i ublažavanju eventualnih posljedica od mogućih mjestimičnih bujica i bujičnih poplava.
Načelnici odjeljenja i zaposleni u Republičkoj upravi civilne zaštite obići će područja zahvaćena poplavama: Bijeljinu, Lopare, Ugljevik, Petrovo, Banjaluku.