Danas se navršava 22 godina od ubistva Trebinjca Srđana Aleksića koga su na smrt pretukli pripadnici VRS dok je branio sugrađanina Bošnjaka.
Izvor: Arhiva/mondo.rs
On je krenuo za njima i povikao da puste Alena, nakon čega su se ubice usmjerile ka njemu i kundacima ga pretukli. Od povreda je pao u komu, a zatim, šest dana kasnije, 27. januara 1993. godine, podlegao povredama.
Srđanov otac Rade Aleksić u čitulji je napisao: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost".
Jedan od četvorice napadača poginuo je na ratištu, dok su ostala trojica osuđeni na po dvije godine i četiri mjeseca zatvora.
Alen Glavović je preživio rat i danas živi u Švedskoj, sa suprugom i dvoje djece.
Beogradski režiser Srđan Golubović snimio je film Krugovi inspirisan ovim događajem, koji govori o posljedicama herojskog postupka vojnika Marka kojeg Srbi ubijaju jer štiti svog prijatelja civila Harisa koji je Bošnjak.
U Novom Sadu i u Pančevu postoji prolaz koji nosi ime Srđana Aleksića. Odlukom Skupštine Beograda od oktobra prošle godine Srđan Aleksić je dobio ulicu i u Beogradu.
U februaru 2012. godine tadašnji predsjednik Republike Srbije, Boris Tadić, posthumno je Aleksića odlikovao Zlatnom medaljom "Miloš Obilić" za pokazanu hrabrost i djelo posebnog junaštva.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prije dvije godine posthumno je odlikovao Srđana Aleksića "Ordenom časti RS sa zlatnim zracima", а dodijeljena mu je i Povelja Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH.
RADE ALEKSIĆ: SVE SE MOŽE POSTIĆI LJUBAVLJU I PAŽNJOM
Polaganjem cvijeća na spomenik Srđanu Aleksiću na trebinjskom groblju u Podgljivlju danas je obilježeno 22 godine od smrti ovog mladića.
Srđanov otac Rade Aleksić je nakon obilaska groba poručio da je djelo njegovog sina ostavilo traga i da utiče na čovjeka pomažući mu da pronađe sebe, osjeti dobrotu i ljubav, kao i potrebu da živi sa drugima, ali i da sve probleme rješava lijepom riječju i razumom.
"Bio bih sretan kada bi mladi ljudi shvatili da se sve može postići ljubavlju i pažnjom", rekao je Aleksić.
Gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević naglasio je da je Srđanov čin u teškom ratnom vremenu pokazao vrijednost čovjeka, izdižući se iznad situacije u kojoj je bio.
"Trebinje i ja kao gradonačelnik mu odajemo posebnu poštu za taj njegov čin i izražavamo žaljenje što nije bilo `više Srđana` i u Trebinju, i u Sarajevu, Mostaru i Zenici", rekao je Vučurević dodajući da Trebinje ipak nije ostavilo "krvavi trag" prema svojim sugrađanima.
S obzirom da je Srđan bio plivač, Vučurević je istakao, da u Trebinju njegovo i ime bliskog mu rođaka ("Srđan i Maksim") nosi Međunarodni plivački miting, te da sportski teren u ovom gradu nosi ime Srđana Aleksića.