Srpski povratnici sa područja opštine Kalefije drugi dan protestuju u šatoru postavljenom ispred zgrade kantonalne vlade u Tuzli
Udruženje za održiv povratak u tuzlanski kanton podržalo je danas protest srpskih povratnika sa područja opštine Kalefije koji u srijedu, drugi dan protestuju u šatoru postavljenom ispred zgrade kantonalne vlade u Tuzli.
"Protest smo organizovali kako bismo ukazali na nepodnošljiv položaj Srba povratnika koji zbog diskriminatorskog odnosa bošnjačkih vlasti žive u veoma teškim uslovima", rekao je medijima Republike Srpske predsjednik udruženja građana Kalefije Milisav Garić.
On je posjetio da su bošnjačke vlasti Kalefije ignorisale sve zahtjeve Srba povratnika među kojima je i uklanjenje doponija smeća u naselju Zelina, deboklada puta pravoslavnom groblju u naselju Gojčin kao i čišćenje minskih polja.
Takođe i pet srpskih porodica u selu Vukovine već 10 godina nemaju puta do svojih kuća, jer su ga bošnjaci presjekli otvaranjem kamenoloma.
"Srbi su obespravljeni i prilikom dodjele bilo kakve humanitarne pomoći za povratnike, kao i u oblasti zapošljavanja, jer još u opštini Kalefija nije zaposlen ni jedan Srbin", kaže Garić.
Za proteklih 10 godina kako je započeo povratak Srba u 10 sela u opštini Kalefija vratilo se oko 700 izbjeglica od kojih trenutno na ovom prostoru živi oko 400, dok se 300 ponovo odselilo zbog neizdrživog pritiska i teških životnih uslova.
(MONDO/Tanjug)