• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Varniči" zbog Elektroprenosa BiH

RS se oštro protivi novim odlukama visokog predstavnika Valentina Incka kojima su izmijenjena tri zakona u oblasti električne energije.

"RS je odlučna da se suprotstavi kršenju vladavine prava, u potpunosti opredijeljena poštovanju Dejtonskog sporazuma," navodi se u zajedničkoj izjavi predstavnika zakonodavnih i izvršnih organa vlasti RS i predstavnika RS u zajedničkim organima BiH.

Visoki predstavnik je svojim posljednjim odlukama grubo nasrnuo i na suverenitet BiH, uskraćujući pravo njenim legalnim institucijama da suvereno odlučuju, upozorili su potpisnici zajedničke izjave.

Oni napominju da je mandat visokog predstavnika vezan isključivo za tumačenje i provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, a ne za njegovu reviziju, putem nametanja zakona.

Ponovo zloupotrebljavajući svoja ovlašćenja, visoki predstavnik izvršio je udar, ne samo na Dejtonski sporazum i Ustav, već i na vlasničke odnose u kompaniji "Elektroprenos", ugrozivši imovinu RS i njenih građana, konstatuje se u izjavi.

"Posljednja odluka visokog predstavnika predstavlja još jedan korak ka podjeli BiH", poručili su predstavnici RS.

Oni su upozorili domaću i međunarodnu javnost da je krajnje vrijeme da se prekine sa pravnim i svakim drugim nasiljem koje nad RS provode tzv. visoki predstavnici, koji su već duži vremenski period očigledno izvor problema, a ne rješenja u BiH.

Predstavnici zakonodavnih i izvršnih organa vlasti RS i predstavnika RS u zajedničkim organima BiH pozvali su Valentina Incka da se vrati u okvire svojih ovlaštenja koja proističu iz međunarodnog sporazuma i da povuče svoje antidejtonske i antiustavne odluke.

"Ukoliko se to ne desi, sve posljedice svojih odluka snosiće isključivo visoki predstavnik u BiH Valentin Incko", navodi se u zajedničkoj izjavi.

Predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti u RS, kao i predstavnici RS u zajedničkim organima BiH ističu da su jedinstveni i odlučni da štite Ustavom zagarantovana prava Srpske i svih njenih građana, svim pravnim i demokratskim sredstvima, uključujući i pravne mogućnosti za tužbu protiv svih visokih predstavnika, koji su mimo Dejtonskog sporazuma i tzv. bonskih ovlaštenja, nametali zakone.

Visoki predstavnik u BiH nametnuo je izmjene Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnivanju kompanije za prenos električne energije u BiH, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prenosu, regulatoru i operatoru sistema električne energije u BiH i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o električnoj energiji Republike Srpske.

Radojičić poredi Incka sa komunistima!

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić izjavio je  da novonastala situacija u vezi sa "Elektroprenosom BiH" predstavlja potencijalno zadiranje u vlasničke odnose koji su svetinja na Zapadu.

"Ne može se dekretom nikome oduzeti vlasništvo i dati nekom drugom. Neka pokušaju u svojim zemljama napraviti da od jedne kompanije, čak i javne, oduzmu vlasništvo i daju nekom drugom. Svaki sud će ih oboriti i javno će ih proglasiti komunistima koji vrše nacionalizaciju", ocijenio Radojičić.

Radojičić smatra da su posljednji potezi visokog predstavnika potpuno nepotrebni i neprihvatljivi i da vraćaju OHR u vrijeme kad je nametao desetine odluka, a ne u vrijeme transformacije u Kancelariju specijalnog predstavnika EU

On je novinarima rekao da su u Banjaluci u toku sastanci najviših funkcionera i predstavnika ovog entiteta u organima BiH, koji će se oglasiti zajedničkom izjavom u vezi sa situacijom nastalom nakon 18. septembra kada je visoki predstavnik nametnuo osam zakona.  

"Riječ je o početku nove političke krize u BiH. U to sam potpuno siguran", rekao je Radojičić.

On je naglasio da su rješenja nekih pitanja, kao na primjer državljanstva građana Brčko distrikta, već bila dogovorena i da je trebalo da uđu u redovnu parlamentarnu proceduru, pa su stoga nametanja bila potpuno nepotrebna.

"Izjava visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da je "Elektroprenos BiH" državna institucija nije tačna, jer je to kompanija sa jasno definisanim vlasništvom i upravljanjem", rekla je  Srni portparol premijera Republike Srpske Biljana Bokić.

Komentarišu
ći Inckovu izjavu pred Odborom za politička i bezbjednosna pitanja EU u Briselu, Bokićeva je istakla da ni u jednoj normalnoj državi na svijetu pitanje funkcionisanja jedne kompanije, kakva je ''Elektroprenos BiH'', nije političko, već isključivo ekonomsko pitanje.

''Incko je u svom izlaganju pred Odborom za politi
čka i bezbjednosna pitanja EU iznio netačne informacije. `Elektroprenos BiH` nije državna institucija već kompanija sa jasno definisanim vlasništvom i upravljanjem", istakla je Bokićeva.

Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Slobodan Puhalac izjavio je da nametnute odluke visokog predstavnika u BiH Valentina Incka kojima su izmijenjena tri zakona nisu primjereni i u direktnoj su suprotnosti sa standardima upravljanja akcionarskim društvima koje je usvojila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), čime se uskraćuju i krše prava akcionara RS na učešće u vlasničkoj funkciji i ravnopravnom tretmanu akcionara.

Puhalac ističe da je riječ o nastavku donošenja štetnih odluka po Republiku Srpsku.

Prema njegovim riječima, neke od nezakonitih odluka su i Statut kompanije "Elektroprenos BiH" koji je nezavisni član Upravnog odbora Seli Viteker, u funkciji Upravnog odbora i Skupštine akcionara, sama donijela u periodu 2005. do 2008. godine.

Ministar je napomenuo da je i pored niza pokušaja da se normalizuje stanje kroz aktivnosti u Skupštini akcionara i neposredne aktivnosti predstavnika institucija RS, nije postignut dogovor između akcionara u vezi sa usklađivanjem Statuta sa Zakonom, što je osnovni razlog i uzrok problema u upravljanju "Elektroprenosom BiH".

"Nametnutim rješenjima Srpskoj se uskraćuju prava putem prenosa nadležnosti sa entitetskog regulatora za električnu energiju na bh. regulatora i uvođenje kvoruma i odlučivanje prostom većinom, čime se stvaraju pretpostavke za donošenje odluka bez predstavnika jednog od dva akcionara, bez predstavnika RS i bez predstavnika jednog od konstitutivnih naroda u `Elektroprenosu`", upozorio je ministar Puhalac.

On je poručio da su predstavnici RS, imajući u vidu okolnosti nastale donošenjem odluka visokog predstavnika, opredjeljene da koristeći zakonom utvrđena prava zaštiti vlasnička prava RS i nesmetano obavljanje javne funkcije prenosa električne energije, zbog čega će preduzeti sve potrebne aktivnosti.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE