• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica stradanja zeničkih rudara

Autor Anadolija

Četvrti septembar 2014. godine mnogi će građani Bosne i Hercegovine pamtiti po strašnoj rudarskoj nesreći koja se desila u jami Raspotočje Rudnika mrkog uglja u Zenici.

  Tog dana je, u drugoj smjeni nakon gorskog udara u jami ostalo zarobljeno ukupno 34 rudara. Od tog broja njih 29 je uspjelo nakon spasilačke akcije izači ponovo na površinu, oko dvadeset sati kasnije, vrativši se svojim kućama.

Hajrudin Brdarac, Fejzo Isaković, Fahir Halać, Mehemed Dizdarević i Mehmedalija Halilović izgubili su živote u jami Raspotočje, zarađujući rudarski "hljeb sa sedam kora“, kako ga mnogi nazivaju zbog opasnosti i težine posla.

Ekipa koja je prva krenula da pomogne kolegama zatočenim u jami je četa za spašavanje, tzv. "dreger-četa“, koju čine rudari zaposleni u svakoj od jama rudnika.

Obuka

Zenica ima centralnu stanicu za spašavanje u kojoj se obučavaju svi budući članovi čete za spašavanje. Obuka za člana dreger-čete traje 21 dan i podrazumijeva obuku u vidu teorije i prakse, od korištenja aparata za spašavanje, u slučaju rudnika o jamskim gasovima, postupcima spašavanja nakon čega komisija ispituje kandidata za člana čete za spašavanje. S obzirom na fizički i psihički aspekt ovog posla, članovi dreger-čete imaju vježbe svaki mjesec koje im pomažu da ostanu spremni u svim aspektima, kao i redovne medicinske preglede svakih šest mjeseci kako bi bili sigurni da su svi članovi dreger-čete sposobni da učestvuju u akcijama spašavanja ukoliko je to potrebno.

"Dreger-četa, odnosno četa za spašavanje broji oko 45 članova, počevši od starješine, zamjenika starješine, vođa ekipa za spašavanje do samih članova čete za spašavanje, a po struci je čine obučeni radnici, inženjerski kadar kao i tehničko i nadzorno osoblje. Svi članovi čete su u svakom momentu spremni da odgovore na izazove podstavljene pred njima“, kaže upravnik jame Raspotočje i starješina dreger-čete Nurgojaz Bajramali.

Četa za spašavanje koja djeluje pri jami Raspotočje Rudnika mrkog uglja u Zenici prošle godine, netom prije same nesreće u ovoj jami dobila je nove aparate, "Draeger BG4“ koji radi na izolirajućem dejstvu, što omogućava rad članovima dreger-čete u atmosferi bez kisika.

"Ovaj aparat nam daje autonomnost od četiri sata rada u bilo kakvoj sredini, bila ona zatrovana ili ne, tako da možemo pristupiti odmah prvenstveno spašavanju ljudskih života, a nakon toga i spašavati opremu ukoliko možemo“, nastavlja Bajramali.

Dreger-četa odgovorila je na nesreću u jami Raspotočje u rekordnom vremenu, napominje Bajramali, a prve korake napravili su članovi dreger-čete koji su se u tom trenutku nalazili u jami, na redovnim zadacima. Članovi spasilačke čete osposobili su neke od jamskih prostorija urušenih gorskim udarom, te javili ključne informacije o stanju u jami drugim članovima čete koji su se nalazili vani.

Bajramali govori da članovi čete za spašavanje ne razmišljaju previše o osjećajima pred silazak u jamu ukoliko je dreger-četa pozvana. Prema njegovim riječima, strah postoji, ali želja da se spase kolege kao i osjećaj odgovornosti nadvladaju osjećaj straha i dreger-četa u kratkom vremenskom periodu silazi u jamu.

Kada se prošle godine desila nesreća, članovi čete za spašavanje kopali su oko 20 sati kako bi došli do kolega zarobljenih nekoliko stotina metara pod zemljom.

Obilježena tužna godišnjica

U prisustvu članova porodica, radnika i predstavnika uprave Rudnika mrkog uglja Zenica, danas je u krugu pogona Raspotočje uz odavanje počasti i polaganje cvijeća obilježena godišnjica od nesreće u jami Raspotočje u kojoj je živote izgubilo pet komorata.

Direktor RMU Zenica Esad Čivić kazao je da se porodice stradalih ne smiju zapostavitii, te da svi moraju konstantno raditi na očuvanju sjećanja na stradale komrate.

"Ovaj trenutak me ponovo pogodio i podsjetio na godinu dana ranije. Uputio bih poruku vlastima i kompletnom društvu da pokažu više pozornosti i solidarnosti prema rudarima. Proteklu godinu dana, samo onih prvih sedmica nakon tragedije bilo je pažnje i senzibiliteta prema rudarima. Vremenom se to nažalost gubilo. U tragediji koja nas zadesila izgubili smo pet hrabrih i poštenih komorata. Mi smo u protekloj godini pokušali biti na usluzi porodicama i danas sa ovoga mjesta apelujem na sve da se odnos prema toj rudarskoj djeci ne smije pogoršati", kazao je Čivić.

Mirzeta Bradarac, supruga stradalog Hajrudina Bradarca kazala je da sjećanja već godinu dana ne blijede i da su bol i praznina sve više prisutniji.

Podsjetimo, 4.septembra 2014. godine nakon gorskog udara koji se dogodio u drugoj smjeni, na dubini od 800 metara ostala su zarobljena 34 komorata.

Nakon dvadesetak sati, spasioci su uspjeli da dođu do unesrećenih rudara i evakuišu ih na površinu.

Pet ljudskih života toga dana zauvijek je ugašeno. Zarađujući svoj "hljeb sa sedam kora" 4. septembra živote su izgubili: Mehemed Dizdarević, Hajrudin Bradarac, Mehmedalija Halilović, Fahir Halač i Fejzo Isaković.

Hajrudin Bradarac, počeo je raditi u RMU Zenica samo tri dana prije nesreće u kojoj je izgubio život.

Jama Raspotočje ponovo je u funkciji, ali eksploatacija uglja vrši se slabijim intenzitetom, a istraga o ovom slučaju još do danas nije završena.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE