• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Samo jezik srpskog, hrvatskog i bošnjačkog naroda

Autor SRNA

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske podsjeća javnost da su, prema Ustavu Republike Srpske, službeni jezici ovog entiteta jezik srpskog, jezik hrvatskog i jezik bošnjačkog naroda.

 Nepostoji bosanski jezik Izvor: mondo.rs
Izvor: mondo.rs

  Reagujući na izjavu visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da "Opšti okvirni sporazum za mir u BiH potpisan u Parizu sadrži tekst Sporazuma na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku" i da "u skladu s tim, Mirovni sporazum priznaje ova tri službena jezika u BiH", Ministarstvo je saopštilo i da u četiri kantona u Federaciji BiH u ustavima piše bošnjački jezik.

U Ministarstvu podsjećaju i na stav Odbora za standardizaciju jezika Srpske akademije nauka i umjetnosti da jezik kojim govore Bošnjaci može da se zove samo bošnjački po narodu, a nikako "bosanski" po državi.

Prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, sva djeca u Republici Srpskoj imaju jednaka prava i mogućnosti u obrazovanju, bez diskriminacije po bilo kom osnovu, a predstavnici Ministarstva prosvjete i kulture održali su niz sastanaka sa roditeljima djece bošnjačke nacionalnosti, koja bojkotuju nastavu u Republici Srpskoj i ponudili im rješenja u skladu sa zakonom i u najboljem interesu djece.

U Ministarstvu navode da poštuju odredbe "Plana provođenja privremenog sporazuma o zadovoljavanju posebnih potreba i prava djece povratnika" u osnovnim školama iz 2002. godine, kojim su, između ostalog, propisani uslovi za izučavanje nacionalne grupe predmeta.

Nastava iz nacionalne grupe predmeta u Republici Srpskoj realizuje se u 21 osnovnoj školi, prema nastavnom planu i programu nekog od kantona iz Federacije BiH.

Prema saznanjima Ministarstva, učenici srpske nacionalnosti u Federaciji BiH, posebno u kantonima sa bošnjačkom većinom, nemaju ista prava, a izučavanje nacionalne grupe predmeta jedino je ispoštovano u Grahovu i djelimično u Drvaru.

U drugim sredinama ili nema nacionalne grupe predmeta ili je to organizovano kao u Bosanskom Petrovcu, gdje se na kraju školske godine djeca opredjeljuju da li će im u knjižice biti upisana ocjena za srpski ili za "bosanski" jezik.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE