Zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima u BiH je u završnoj fazi i ove godine se očekuje njegovo donošenje. Tim zakonom, kazniće se svaka osoba koja bude konzumirala duvanske proizvode na javnim mjestima.
Zakon će biti usklađen s Okvirnom konvencijom o kontroli duhana Svjetske zdravstvene organizacije i smjernicama Evropske unije, piše Večernji list.
Po broju ispušenih cigareta, BiH je na desetom mjestu u svijetu. Posljednje analize pokazale su kako 40 posto bh. građana puši. Samo jedan pušač tokom godine u prosjeku potroši 2278 cigareta, a godišnje više od 8000 ljudi izgubi život zbog korištenja duvanskih proizvoda.
Pušenje u BiH dopušteno je u većini ugostiteljskih objekata, a mali broj njih ima odvojene prostore za pušače, a oni u kojima je zabranjeno pušenje rijetki su. U Republici Srpskoj situacija je nešto drugačija, Ministarstvo zdravstva i socijalne zaštite je 2004. godine donijelo set zakona zabrane pušenja na javnim mjestima, Zakon o zabrani prodaje duvana mlađima od 18 godina i Zakon o zabrani reklamiranja duvana preko sredstva javnog informisanja.
Uprkos određenoj zakonskoj regulativi i visokim kaznama do 15.000 KM, mnogi puše na javnim mjestima, a sankcija gotovo da i nema. Tako je zdravstvena inspekcija Gradsje uprave Grada Banjaluka u 2015. godini i do sada u 2016. godini izvršila 253 kontrole zabrane pušenja na javnim mjestima, ali izdala je samo tri kazne u iznosu od 3.000 KM. Dvije kazne izrečene su u ugostiteljskim objekrima, a teća u objektu za njegu i uljepšavanje lica i tijela.
Pitanje je kako su u 15 mjeseci izrečene samo tri kazne kada je jasno da većina ugostiteljskih objekata nema odvojen prostor za pušače, a prema podacima, veliki broj bh. stanovnika konzumira duvan. Problem nije u donošenju zakona, nego u njegovoj promjeni, teško se može uticati na svijest ljudi. Prema trenutnoj zakonskoj regulativi u FBiH, pušenje je zabranjeno u odgojno-obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim ustanovama, piše Večernji list.