Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je večeras da su Prijedlogom budžeta Srpske za narednu godinu stvorene pretpostavke za nesmetano funkcionisanje institucija.
Tegeltija je naveo da isplata penzija u Srpskoj neće biti finansirana iz kredita.
"Sredstva za penzije obezbjeđuju se od doprinosa i iz budžeta Srpske, tako da nikakvih kreditnih zaduženja neće biti", rekao je Tegeltija u završnoj riječi u Narodnoj skupštini Republike Srpske, nakon što su poslanici okončali raspravu o Prijedlogu budžeta Srpske za narednu godinu.
On je istakao da će u narednoj godini pažnja biti posvećena zapošljavanju i samozapošljavanju djece iz boračkih kategorija.
Tegeltija tvrdi da se Vlada Srpske neće rastrošno ponašati, što je vidljivo i iz Prijedloga budžeta za narednu godinu.
"Svi moramo uraditi mnogo više da bismo imali bolju naplatu javnih prihoda. Radikalni rezovi u budžetu Srpske nisu protrebni, jer postepeno sprovodimo fiskalnu konsolidaciju", rekao je Tegeltija.
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić smatra da je neophodno produkovati sistem u kome bi bili stvoreni uslovi za zapošljavnja u realnom sektoru.
"Mora se izlaziti u susret investitorima. Potrebno je vidjeti kako se može privući što više investicija, ali je neophodna i bolja poreska disciplina u Srpskoj", rekao je Stevandić.
On tvrdi da će naredna godina biti izazovna u svakom smislu, te da će politička i ekonomska stabilnost biti na velikom ispitu.
"U ovoj godini sigurno je bilo više rastrošnosti u institucijama na nivou BiH, nego u Republici Srpskoj", dodao je Stevandić i kao primjer naveo da je na nivou BiH raspisano 25 tendera za nabavku 114 vozila.
Poslanik Koalicije "Domovina" u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nedim Čivić smatra da je u budžetu Srpske za narednu godinu trebalo da bude više sredstava za povratnike.
Na Prijedlog budžeta Republike Srpske, koji za narednu godinu iznosi 3,2 milijarde KM, poslanici vladajuće većine i opozicije uložili su više od 40 amandmana.