Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić ocijenio je da je od krucijalne važnosti da se pitanje revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije vrati u institucije sistema.
Mektić je pozvao one koji su to pitanje "izbacili" iz institucija da ga hitno vrate i stabilizuju situaciju, jer se, u suprotnom, "srlja u sunovrat".
"Proces oko revizije je neko 'izbacio' iz institucija sistema BiH i prenio na neke neformalne grupe i nevladine organizacije i sada je najveća odgovornost na tim ljudima da to vrate u sistem", rekao je Mektić na konferenciji za medije u Sarajevu.
On je istakao da je činjenica da institucije sistema nisu posvetile pažnju tom pitanju i da je to tragedija za BiH, te da se u sve uvukla i diplomatija BiH.
"Utiče se poprečno i paralelno na rad naših diplomatsko-konzularnih predstavništava i idemo u sunovrat. Ne može se Predsjedištvo BiH ignorisati, zbog čega smo sada zapali i u probleme sa Ministarstvom inostranih poslova da, kao organ nadležan za spoljnu politiku, raspravlja o tome", kaže Mektić.
On je upozorio da, ako se "razvali" i diplomatija BiH, onda će BiH postojati unutar granica, ali ne i vani.
Na pitanje da li će SDS, čiji je član, zatražiti njegovu smjenu, Mektić je odgovorio da to ne očekuje, jer sve što radi je u dogovoru sa rukovodstvom ove stranke.
Potvrdio je da nije izašao na referendum u Srpskoj, dodavši da je "zloupotrebljen od strane SNSD-a i Milorada Dodika u svrhe predizborne kampanje i ostvarivanja njihovih vlastitih političkih interesa".
Prema njegovim riječima, referendum je izigran, raspisan je sedam dana uoči izbora, a potom volja naroda nije ispoštovana jer je "Dan RS izbačen iz Zakona o praznicima RS-a".
"Kako sada Milorad Dodik poziva sve političke partije da sjednemo i nađemo zajednički konsensuz oko revizije presude, kako nije pozivao tada kad se razgovaralo o 9. januaru, pa je samo sedam dana prije lokalnih izbora zakazao referendum, a poslije toga izigrao volju naroda na tom referendumu", izjavio je Mektić.
OSTAĆEMO BEZ PASOŠA
Mektić je istakao da je pesimista kada je riječ o rješavanju problema pasoša, te izrazio bojazan da bi građani nakon 21. marta mogli ostati bez ovog identifikacionog dokumenta.
Govoreći o problemima u vezi sa izdavanjem pasoša, Mektić tvrdi da je prethodnih godina napravljen vrlo štetan ugovor sa firmom "Milbauer" i da se BiH sada ne može "iz toga izvući".
On je zatražio od Tužilaštva BiH da se pozabavi ovim pitanjem i procesuira one koji su doveli do ovakve situacije, te dodao da "nije teško dokazati ko je kriv" i da su direktno oštećeni građani BiH.