Predsjednik RS Milorad Dodik kazao je danas da će najkasnije do 15. marta biti podignuta optužnica zbog održavanja referenduma u Republici Srpskoj o obilježavanju 9. januara kao Dana RS.
"Gotovo je izvjesno i sigurno da nas 11., 12. ili najkasnije 15. marta očekuje optužnica zbog održavanja referenduma", istakao je Dodik.
Govoreći o zahtjevu za reviziju presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi BiH protiv Srbije za genocid, Dodik je od poslanika NSRS zatražio jedinstvo, te ponovio zahtjev koji je i ranije tokom dana iznio, da se uputi izvinjenje Srbiji zbog ove revizije, kao i da se na evropskom putu BiH insistira na mehanizmu koordinacije, te ispunjavanju zahtjeva iz pisma namjere prema MMF-u, kao i poštovanje ranijeg dogovora, iz marta 2013. godine, oko imovine.
Zatražio je i izmjenu zakona o Ustavnom sudu BiH, „izbacivanje stranaca“, kao i izmjenu zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH, te donošenje zaključka o ukidanju visokog predstavnika i PIC-a.
Kazao je i kako nije isključen zahtjev za demilitarizaciju BiH, zbog visokih troškova Oružanih snaga BiH.
"Bilo bi dobro da nas obaveže NSRS da pošaljemo naša viđenja svim međunarodnim institucijama, među kojima je i Sud u Hagu, visokom predstavniku i OHR-u, svim poslanicima u Evropskom parlamentu, članovima ruske Dume i drugima", istakao je Dodik.
Dodik je istakao da su Dan RS i ova revizija ujedinili političke snage u RS.
"Kada god ne znamo kuda dalje da se krećemo, treba da dođemo u NSRS i zajedno ovdje koncipiramo politike. Nema drugog mjesta ni za mene ni za druge. I ja sam odgovoran NSRS za mnoge stvari", rekao je Dodik.
Dodik se osvrnuo na put tužbe BiH protiv tadašnje Srbije i Crne Gore, još od 1993. godine, te rekao kako ona „nikada nije bila legalna“.
"I tada je 1993. godine Alija Izetbegović, kao predsjedavajući Predsjedništva BiH ponio tužbu u uslovima kada nije mogao da predstavlja BiH. Lažno se predstavljao kao suveren koji je imao pravo na takvo nešto. Sud je ipak prihvati takvu nelegalnu i lažnu tužbu", objasnio je Dodik.
On je kazao da je evidentno stalno nastojanje da se Srbima pripiše genocidno određenje.
"Pozivam na jedinstvo. RS je iznad svake partije, pojedinca, fotelje ili privilegije. To treba stalno imati na umu", istakao je Dodik.
Predsjednik RS je ocijenio da postoji ozbiljna kriza, ali da to nije prvi put, podsjetivši na razne ranije odluke visokog predstavnika, smjene i drugo.
"Sve su to bile krize, ali ova je posebna po nečemu jer je jedan član Predsjedništva BiH napustio institucije i sa grupom građana donio odluku i ime svih, u ime BiH, iako u tome nisu učestvovala dva naroda", naglasio je Dodik.
Ocijenio je da je sve ovo kuliminacija stanja u kojoj se BiH nalazi od 1995. godine.
"Ljudi su se mijenjali ali bošnjačke politike ostaju. Međutim, naivno je reći da je samo Bakir Izetbegović kriv. U Vijećnici su bili svi. Uvijek ih okupi mržnja prema RS i srpskom narodu i neće propustiti ni drugu priliku", rekao je Dodik.