Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske odlučilo da rezultati referenduma ne vrijeđaju nacionalni interes Bošnjaka.
Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske odlučilo je da ni Odlukom
Narodne skupštine o konstatovanju rezultata republičkog referenduma na pitanje "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?", niti Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, nisu povrijeđeni vitalni nacionalni interesi bošnjačkog naroda.
Vijeće je svoj stav o nepostojanju povrede vitalnih nacionalnih interesa bošnjačkog naroda u odnosu na Odluku o konstatovanju rezultata referenduma obrazložilo činjenicom da sadržaj osporene Odluke ne predstavlja materiju koja se odnosi na zaštitu ovih kolektivnih prava, te da se, shodno tome, ne može smatrati pitanjem vitalnog nacionalnog interesa nijednog konstitutivnog naroda.
"Odredbe osporene Odluke jednako se odnose na svakog građanina Republike i ne sadrže nacionalne odrednice, usljed čega se ne mogu dovesti u vezu s povredom vitalnih nacionalnih interesa", saopšteno je iz Ustavnog suda.
Iz te institucije podsjećaju da je u odnosu na Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, Klub delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske u zahtjevu istakao, između ostalog, da sadržaj pojedinih odredaba osporenog Zakona predstavlja povredu vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda jer se njima tom narodu osporava pravo na naziv jezika, odnosno da budu jednakopravni i jednako tretirani u obrazovnom sistemu i promovisanju kulture, tradicije i kulturnog nasljeđa.
Vijeće je odlučilo da ni Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju Republike Srpske nisu povrijeđena prava iz okvira zaštite vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnog bošnjačkog naroda.
Ocijenjeno je da navodi Kluba delegata bošnjačkog naroda ne ukazuju na povredu nijednog prava iz okvira zaštite vitalnog nacionalnog interesa bilo kojeg konstitutivnog naroda posebno.
Vijeće je naglasilo da činjenica što određeni zakon ne sadrži normativno rješenje u smislu zahtjeva Kluba delegata bošnjačkog naroda ne može biti predmet postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa.
Vijeće smatra da može ocjenjivati samo postojeće odredbe Zakona, u formi i sadržini u kojoj su propisane, a moguća druga zakonska rješenja, kao i njihova buduća primjena sa aspekta zaštite vitalnog nacionalnog interesa kako ga utvrđuje Ustav Republike Srpske, ne mogu se razmatrati, dodaje se u saopštenju.