• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bebe u kampanji, predizborno doba ne bira "žrtve"

Autori mondo.ba Autori Željko Svitlica

Zakon o dječijoj zaštiti ide u NSRS kroz špalir političkog prepucavanja i bez javne i stručne rasprave.

 Bebe u kampanji, predizborno doba ne bira "žrtve" Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
Ilustracija
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Sutra bi na dnevnom redu NSRS, po hitnoj proceduri trebalo da se nađe Zakon o dječijoj zaštiti na osnovu kojeg će nezaposlene porodilje od početka naredne godine dobijati mjesečnu naknadu od 405 KM u periodu od 12 mjeseci.

U nedjelju su organizovani protesti majki koje traže da se zakon proširi i na majke čije bebe imaju od 12 do 18 mjeseci, a skup je u medijima i izjavama zvaničnika vrlo brzo politički obojen jer ga je predovodio Draško Stanivuković, odbornik PDP u Skupštini Banjaluke, koji je optužen da je majke iskoristio kao ''masku''.

Jovan Radovanović, predsjednik Udruženja roditelja sa četvoro i više djece "Četiri plus" kaže da ovo udruženje nije učestvovalo u jušerašnjim protestima, ali da itekako imaju primjedbe na Zakon te da ih danas pripremaju za sjednice skupštinskih odbora.

''Glavna primjedba je što zakon ide po hitnoj proceduri, bez ijedne javne i stručne rasprave", kaže Radovanović koji podržava da zakon ipak ima malo širu primjenu, ako se već donosi.

Udruženje ''Četiri plus'' je prije dvije godine i pokrenulo inicijativu za uvođenje nadoknade nezaposlenim porodiljama, a Skupštini su predali peticiju sa 13.000 potpisa. Tražili su da se ukine cenzus na pravo na dječiji dodatak, kao i da svako dijete ima pravo na dječiji dodataka u iznosu od 100 KM.

Dvije godine su brzo prošle, a došla je godina u kojoj se priprema teren za predizbornu kampanju, te Radovanović ima sumnje da je hitnost i žurba vlasti, između ostalog, prouzrokavana i ovim faktorom.

''Ta stavka o kojoj je riječ - o naknadi za porodilje - može se regulisati i uredbom, ne mora zakonom'', dodaje Radovanović, te predlaže da se zakon povuče iz procedure.

Mnoge majke na jučerašnjem protestu su kategorički odbacile optužbe da ''rade za opoziciju''. Međutim, nad svakim istupom u javnosti u RS postoji sjenka koja prijeti da ga iskoristi u svhu međusobnog prepucavanja vlasti i opozicije. Posebno ako je do izbora ostalo manje od godinu dana, pa se dogodilo da premijerka Cvijanović i ne samo ona, odgovori i majkama i opoziciji zajedno.

"Koliko god da se ide unazad, uvijek će biti onih porodilja koje će biti izostavljene takvom mjerom. Zakon je predviđen da stupi na snagu od sljedeće godine, ali će pravo na naknadu ostvariti i one porodilje koje će se poroditi u decembru",rekla je predsjednica Vlade RS novinarima i istakla da svi treba da pozdrave ovu mjeru, a ne da opozicija na tome "prikuplja nerealne jeftine političke poene", misleći na "Stanivukovićev protest".

Bez obzira na iskrene namjere u posljednjih nekoliko godina uvjerili smo se u to da je veoma teško organizovati bilo kakav protest, a da on ne bude smješten u kontekst opozicionog djelovanja, obojen u ''narandžaste revolucije'' ili smješten u ''makedonske scenarije''.

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, sociolog Ivan Šijaković kaže da je za osudu to što preizborno vrijeme ne bira svoje ''žrtve'', ali smo svi na to već navikli.

"Najneprijatnije je što država koristi socijalne kategorije kao što su porodilje, djeca ili borci i u političke stvrhe. Njih bi ustvari država trebalo da zaštiti, a ne da ih iskorištava".

Šijaković kaže da je za osudu što je ovaj zakon aktuelizovan baš sada kada vlasti nedostaje novih obećanja i poena kod biračkog tijela.

"S druge strane opozicija nema ni snage ni ideje da ostvari eventualnu poltičku korist ni na ovom polju iako možda pokušava", kaže Šijaković za Mondo.

Činjenica je da kod nas rijetko šta može proći bez politike, ili bar pokušaja da se ona umiješa, smatra i novinarka EuroBlica Tanja Vukomanović, koja je pratila i komentarisala ovu temu i jučerašnje proteste.

"Nije prvi put da se borba običnih ljudi za životno bitna pitanja iskoristi kao prikupljanje političkih poena, stavljanje politike u prvi plan i vječito prepucavanje vlasti i opozicije. Nažalost, kod nas više nije bitno šta je neko uradio i za šta se bori, već da li taj neko pripada vlasti ili opoziciji i ko stoji iza njega, pogotovo kada se bliže izbori, tada političari ne propuštaju ni jednu priliku", objašnjava Vukomanovićeva.

Odbornik Draško Stanivuković najavio je da će sutra, zajedno sa majkama koje su protestovale u nedjelju uputiti zvaničnu inicijativu za izmjenu prijedloga zakona o dječijoj zaštiti, kako bi materinski dodatak od 405 KM mjesečno primale sve nezaposlene majke koje imaju djecu do 12, odnosno 18 mjeseci starosti.

Prethodno je najavljeno da će majke insistirati da amandmane o izmjeni zakona formalno preda udruženje ''Četiri plus'', a ne predstavnici političkih stranaka, baš zato da bi se izbjeglo ''strančarenje''.

U društvu gdje politička arena svaku temu proguta i rastrga u međusobnim prepucavanjima, to će biti veoma teško.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE