Predsjednik Visokog sudskog i tužilački savjeta BiH (VSTS) Milan Tegeltija ponovio je danas da „politika vrši pritisak na pravosuđe u BiH“.
"Svi političari u ovoj zemlji vrše pritisak na pravosuđe. To čak nije izolovan slučaj u BiH, nego se u blažim oblicima dešava u svim zemljama. Ne vidim da ijedan političar u BiH brani pravosuđe", istakao je Tegeltija u pauzi konferencije u pravosuđu koja se održava u Banjaluci.
On je ocijenio da je BiH duboko podijeljeno društvo te da je teško napraviti napredak i progres, a da to „ne proizvodi razne kontroverze i percepcije aktera društva u kojem živimo“.
Na pitanje „kada se u BiH može očekivati visoko profilisani slučaj koprucije“, Tegeltija je naglasio da je „teško postaviti pravu mjeru“.
"Ne može se graditi sistem na pojedinačnim slučajevima. Jedan slučaj nije dovoljan, to mora postati praksa. Da li treba da nekome stavimo metu i kažemo to je taj slučaj i tog čovjeka gonimo. Kakv god to političar bio, sam po sebi neće promijeniti opštu percepciju", dodao je Tegeltija
Paul Horowitz, zamjenik ambasadorke SAD u BiH kazao je da bi volio da BiH u ovom trenutku može ocijeniti peticom u borbi protiv korupcije, ali da vjeruje da ona to može dobiti.
Podvukao je da zemlji treba ozbiljno procesuiranje slučajeva korupcije koji će privući pažnju javnosti, nakon čega bi se moglo reći da je BiH ozbiljna u namjeri da se bori protiv korupcije.
"Građane u BiH najviše brine loša ekonomija i korupcija, i oni se u anketama uvijek smjenjuju na prvom mjestu. To su dva zla blizanca koji BiH drže na jednom mjestu ili unazađuju", poručio je Horowitz.
On je istakao da je u borbi protiv korupcije u BiH, bitno da su svi uključeni i da se uspostavi vladavina zakona. Kazao je i kako je pozitivan znak usvajanje akcionog plana koji VSTS namjerava sprovesti od juna ove godine, ali i naglasio da ne treba očekivati da će se građani BiH probuditi 1. juna i vidjeti da u BiH postoji vladavina zakona.
"U BiH postoji proces kada je u pitanju borba protiv kriminala i korupcije i postignut je napredak. BiH se nalazi u ključnom trenutku i čeka mišljenja o zahtjevu za članstvo u EU, a sve će to biti reflektovano u mišljenju koje će Komisija dati", kazala je Michaella Matuella , šefica Odjela za BiH i Albaniju pri Generalnoj direkciji za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Evropske komisije