Najavljene nove padavine mogle bi dodatno da ugroze velelepni spomenik u nacionalnom parku "Sutjeska" koji je od 3. februara ugrožen zbog klizišta, saznaje Mondo. Nadležni preduzimaju hitne mjere kako bi se spriječila nova oštećenja.
Procjena je da bi nove padavine mogle da izazovu još jedno klizište, a postoji velika opasnost da onda bude oštećena spomen-kosturnica u koju su pohranjeni posmrtni ostaci 3.301 borca Bitke na Sutjesci.
Odgovarajući na poslaničko pitanje danas u Narodnoj skupštini Srpske ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić potvrdila je da je, odmah po saznanju da je došlo do odrona, sazvala sve institucije koje mogu dati doprinos u rješavanju ovog problema. Na Tjentište je, dodala je, odmah izašlo nekoliko stručnjaka.
"Urađeni su prvi preliminarni nalazi, došli smo do kopije tehničke dokumentacije iz 1986. godine kada je takođe sanirano jedno klizište koje je bilo sa desne strane spomenika. Došli smo i do glavnog inženjera koji nam je rekao da je spomenik na čvrstoj podlozi, ali da spomen - kosturnica jeste dovedena u pitanje", rekla je Golićeva prije nego što joj je isteklo vrijeme za odgovor.
Poslanik Zdravko Krsmanović (NDP) rekao je da se na ovom slučaju institucije moraju maksimalno angažovati i da se projekat sanacije može sprovesti po kratkom postupku. Napomenuo je da je dio zemljišta koji je "skliznuo" takođe važan za kompleks jer zajedno sa spomenikom predstavlja cjelinu,
Počelo čišćenje kanala
Radnici Nacinalnog parka "Sutjeska" počeli su juče da kopaju i čiste kanale za odvodnju površinskih voda u zoni iznad spomenika Bitke na Sutjesci, da bi se spriječilo dalje pucanje i osipanje zemlje na klizištu koje se aktiviralo proteklog vikenda.
Direktor parka Dejan Pavlović rekao je da se radovi izvode na području oko kilometar iznad spomenika i da je vidljivo da su kanali prilično zapušteni usljed višedecenijskog neodržavanja.
On je potvrdio da je pronađena projektna dokumentacija sanacije klizišta iz 1986. godine, što bi trebalo dosta da olakša sanaciju postojećeg klizišta.
"Većina arhive Nacionalnog parka `Sutjeska` je uništena početkom rata 1992. godine, a na sreću ovaj dokument je ostao sačuvan, mada je djelimično oštećen usljed neadekvatnog tretiranja. Na osnovu rasporeda površinskih i podzemnih kanala, biće lakše uraditi projekat sanacije klizišta koje je prije dva dana odnijelo pola brda ispod spomenika", rekao je Pavlović.
Direktor Instituta za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Stevan Jovanović izjavio je Srni da će u saradnji sa nadležnim institucijama biti napravljen novi projekat sanacije klizišta i uređenja drenažnog i odvodnih kanala na područje Spomen-kompleksa na Tjentištu kako bi bilo spriječeno prodiranje vode.
On je potvrdio da je u prostorijama opštine Foča pronađena projektna dokumentacija sanacije klizišta iz 1986. godine, ali da će biti napravljen novi projekat.
Jovanović je rekao da će, najvjerovatnije, po nalogu ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenke Golić biti formiran tim koji će izraditi projekat i procjeniti štetu.
On kaže da klizište kod spomenika na Tjentištu miruje.
Šta se dogodilo
Usljed obilnih padavina u subotu, 3. februara, na Tjentištu se pokrenulo klizište koje je odnijelo pola brda i ugrozilo prostor na kojem se nalazi Spomen-kosturnica i spomenik borcima stradalim u Bici na Sutjesci.
Monumentalni spomenik od bijelog betona, u znak sjećanja na Bitku na Sutjesci u Drugom svjetskom ratu, rad Miodraga Živkovića, otkriven je 5. septembra 1971. godine.
Sastoji se od dva simetrično postavljena betonska krila, visine 19 metara, između kojih se nalazi prodor oblikovan borcima i kolonama u pokretu. Prošle godine počele su pripreme za njegovu restauraciju. Spomen-kosturnica u koju su pohranjeni posmrtni ostaci 3.301 borca Bitke na Sutjesci sagrađena je 1958. godine.