Incijativa Denisa Bećirovića iz SDP-a za jednakopravnost i konstitutivnost Srba u četiri federalna kantona podigla je pravu buru na nivou BiH, prije svega zbog odluke SNSD-a da glasa protiv. Međutim, iz SDS-a najavljuju nove posljedice.
Bećirović je ovom inicijativom predlažio da Predstavnički dom pozove nadležne organe Hercegovačko-neretvanskog, Livanjskog, Zapadnohercegovačkog i Posavskog kantona da najkasnije u roku od 30 dana od dana od njenog usvajanja u Predstavničkom domu, izmijene i dopune svoje ustave s ciljem obezbjeđenja ustavne ravnopravnosti Srba.
On ja zatražio da se u ustavima kantona, u kojima to do sada nije učinjeno, precizira i obezbijedi ustavna ravnopravnost jezika bošnjačkog i srpskog naroda, te latinice i ćirilice.
Međutim, iako je riječ o incijativi, a ne naredbi, jer Predstavnički dom to i ne može da naredi, ova priča iskorištena je kao povod za žestoka međusrpska prepucavanja. Za inicijativu na kraju nisu glasali poslanici HDZ-a i SNSD-a, što su poslanici iz Saveza za promjene iskoristili da optuže SNSD da ne vodi računa o Srbima u FBiH.
U SNSD-u, pak, tvrde da su u SZP nasjeli na Bećirovićev pokušaju manipulacije. Staša Košarac kaže da se SNSD uvijek zalagao za uspostavljanje konstitutivnosti i pune ustavne ravnopravnosti Srba u Federaciji BiH, ali ne kroz inicijative "provokatora i političkog manipulanta" Denisa Bećirovića.
"SNSD će pozdraviti i podržati svaku odluku federalnih i kantonalnih vlasti kojom se Srbima omogućava konstitutivnost i puna ustavna ravnopravnost u kantonima u kojima im to ustavima nije omogućeno. Mi to godinama tražimo i od Bećirovićevog SDP-a, i od SDA i od svih drugih partija koje su bile na vlasti u FBiH, a koje su se sada, u ovoj izbornoj godini, sjetile da podrže Bećirovićevu inicijativu u Predstavničkom domu parlamenta BiH. Sramota je da to nisu učinile sve ove godine", naglasio je Košarac.
Pojašnjavajući odluku SNSD-a da ne podrži ovu inicijativu, Košarac je upozorio da parlament BiH nema nadležnost da se bavi pitanjima na opštinskom, kantonalnom ili entitetskom nivou vlasti, niti može na bilo koji način da utiče na odluke koje donose ti nivoi vlasti.
"Mi nikada nećemo pristati na stavljanje parlamenta BiH u bilo kakvu nadređenu poziciju organima vlasti u entitetima i kantonima, a upravo je to bila jedna od loših namjera Bećirovićeve inicijative. Druga loša namjera Bećirovića bila je da se kroz ovu inicijativu provuče teza o ustavnoj ravnopravnosti srpskog i takozvanog bosanskog jezika, što je za nas apsolutno neprihvatljivo. Poznato je da mi ne sporimo pravo bošnjačkom narodu da ima svoj jezik, ali je za nas sporna odrednica 'bosanski' u nazivu tog jezika jer upućuje na opasnu namjeru jezičke i političke asimilacije i majorizacije Srba u BiH", upozorio je Košarac u izjavi za Srnu.
Aleksandra Pandurević iz SDS-a kaže za Mondo da je "tužno što jedna stranka kao što je SNSD pokazuje da ih nije briga šta se dešava sa građanima srpske nacionalnosti u FBiH".
"A oni tamo žive život nedostojan čovjeka. HDZ BiH je glavni krivac zašto oni nisu konstitutivni na teritoriji ta četiri kantona, a nama je odavno jasno da je SNSD slijepa marioneta HDZ-a, ali nismo mogli vjerovati da će ići tako daleko pa da rade za HDZ BiH na štetu vlastitog naroda. Već smo ranije konstatovali da je Milorad Dodik očigledno ucijenjen od strane hrvatskih službi, a o njegovom ponašanju dovoljno govori i činjenica da je primio Kolindu-Grabar Kitarović u Banjaluci u vrijeme kada je bila na proputovanju na obilježavanje godišnjice akcije "Maestral" u kojoj su izvršeni brojni zločini nad Srbima", kaže Pandurevićeva.
Ona ističe da će poslanici SZP-a insistirati na tome da Srbi u četiri pomenuta kantona postanu konstitutivni.
"Ne dobiju li Srbi taj status, mi nećemo podržati izmjene Izbornog zakona BiH koje idu u korist Hrvata", kaže Pandurevićeva.