Igor Radojičić prokomentarisao zahtjeve radnika gradske ''Toplane'' i ispričao da se u gradu događaju čudne stvari iza kojih možda stoje nezadovoljni lobiji.
"Niko im nije rekao da im je firma propala već davno. Imali smo prije dva dana sjednicu Skupštine Grada i sam pitao sam da li u javnom sektoru neko može ostati bez posla? Može.", izjavio je danas gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, odgovarajući na pitanje o nezadovoljstvu radnika ''stare Toplane''.
"Gradska toplana davno otišla pod led", objasnio je slikovito Radojičić.
On je objasnio da je "Toplana a. d." firma sa 90 miliona KM duga i da radnici vjerovatno "nisu najkrivlji subjekt u tome".
"Veći broj radnika će i dalje ostati na poslu - dio kroz Eko-toplanu, dio kroz minimalne poslove u staroj Gradskoj toplani. Broj radnika je prevelik, nažalost nepotreban i oko tridesetak radnika će u skladu sa zakonom ostati bez posla. Razumijem osjećanja radnika, ali kao i u svakom drugom sektoru pogotovo ako firma propadne primjenjuju se mjere kakve se moraju primijenti i biće zbrinuti u skladu sa zakonom, imaće pravo na otpreminu. Što se tiče tehničkih uslova o tome ko kako radi, uz dužno poštovanje to nije nešto čime se bavi sindikat. Pitanje da li tamo postoji regularno organizovana sindikalna organizacija, ali o tome ćemo razgovarati sa savezom sindikata'', najavio je Radojičić.
KO ZAVRĆE VENTILE PO GRADU?
Gradonačelnik je rekao da iza mnogih priča o neuspjehu nove "Eko-toplane" stoje interesni krugovi koji su oštećeni jer im je "iz džepa" izbijeno stotine miliona maraka.
"Vrlo dobro znam šta govorim. Radi se o naftnom lobiju, radi se o dobavljačima koji intervenišu prema medijima i prema radnicima. Ima čudnih dešavanja u sistemu grijanja. Desi se da je negdje zavrnut ventil koji se ručno zavrće. Desi se prekid grijanja na nekoj lokaciji što nije moguće bez nečije intervencije. Vrlo čudne radnje se dešavaju. Ovo je jedan težak posao sa sudaranjem sa vrlo snažnim lobijem", kaže Radojičić.