Uoči sutrašnjeg trilateralnog sastanka BiH, Hrvatske i Srbije u Mostaru, predsjedavajući Predsjedništva BoiH Dragan Čović poručuje da bi bilo dobro ako bi bošnjački član Predsjedništva napravio dobar iskorak prema Srbiji.
Čović u intervjuu Tanjugu kaže da će jedna od tema sutrašnjeg sastanka biti i pitanje granice između Bosne i Hercegovine i Srbije.
U Mostar stižu predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović te ostala dva člana Predsjedništva BiH Mladen Ivanić i Bakir Izetbegović, a hrvatski lider u BiH očekuje da će to biti kontinuitet prethodnih razgovora, vođenih u Beogradu, a potom i u Zagrebu.
"Očekujem kontinuitet prethodnih razgovora, kako bi na neki način predupredili iskušenja koja su pred nama, zemljama jugoistočne Evrope, kada je u pitanju evropski put i sve što je postavljeno pred nas, a posebno rješavanje međudržavnih pitanja. Tu prije svega mislim na granično pitanje", kaže hrvatski lider u BiH i dodaje:
"Ovo je prilika da kompletnu evropsku perspektivu zajednički razmotrimo i vidimo kako jedni drugima možemo pomoći."
Na pitanje da li je u međuvremenu usaglašen stav Predsjedništva BiH o tome kako rješiti pitanje granice između Srbije i BiH, on kaže da je vjerovao da smo na dobrom putu još kada je prvi put čuo prijedlog Vučića.
"Kada smo u Sarajevu prvi put čuli prijedlog predsjednika Vučića, vjerovao sam da smo na dobrom putu, jer je to nešto što je krajnje državnički stavljeno kao mogućnost, u smislu rješavanja problema grranice između BiH i Srbije. Nažalost, vrijeme je učinilo svoje i došlo je do koraka unazad od čitave te ideje", istakao je Čović.
Unutar Predsjedništva nije se, kaže, vodila rasprava o tome.
"Pokušali smo jedan ili dva puta približiti se takvoj ideji, koja je bila ranije u potpunosti prihvaćena. Danas smo u stanju statusa kvo. Nešto rade neki naši timovi na terenu, ali, bojim se da nismo napravili iskorak koji smo očekivali“, konstatuje Čović.
On vjeruje da među članovima Predsjedništva BiH postoji svijest o tome da je pitanje granice potrebno riješiti zarad napretka na putu ka EU, ali ocjenjuje da prioritet nekih političkih opcija u BiH jeste očuvanje postojećih odnosa u zemlji, a nikako - evropski put.