• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srebrenica želi turiste

"Fajnenšel tajms" citira turističkog vodiča Amera Mehmedovića da želi da Srebrenica privuče turiste iz drugih razloga osim masakra.

"Ljudi koji ovo mjesto znaju kao banju su izumrli, i sad ga svi znaju po nečem drugom", kaže Mehmedović.

Prema njegovim riječima, rat je uništio lokalnu privredu i turisti će možda jednom doći, ali sada svi dolaze samo na komemoraciju, "ekstremisti sa obje strane" koji mašu zastavama, a ne ostavljaju nikakvu dobrobit za lokalno stanovništvo.

"Indipendent" piše o prilivu turista u Sarajevo, naročito iz Slovenije, Makedonije i Hrvatske, prenosi Radio Bi Bi Si.

Ljudi srednje generacije iz Slovenije dolaze da ožive uspomene i pokažu djeci nekadašnju zajedničku zemlju. Po riječima sarajevskog turističkog vodiča Zijada Jusufovića, Sarajlije ne žele više da pričaju o ratu, već da sačuvaju ili dobiju posao, navodi "Indipendent".

Direktor sarajevskog Istražnog i dokumentacionog centra Mirsad Tokača smatra da prvo treba ukloniti sve mitove u vezi sa ratom i njegovim žrtvama i, kad je istina ustanovljena, okrenuti se budućnosti.

Oporavak će biti dug, višegenracijski, ali je neizbježan, jer je riječ o ljudima koji dijele zajednički jezik, istoriju, izgled, izjavio je Tokača.

(FoNet/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE