Granicu će bez karantina moći da pređu i osobe koje su preležale korona virus prije najviše šest mjeseci ili ako imaju negativan PCR test, ne stariji od 48 sati. Djeca mlađa od sedam godina granicu i dalje mogu da prelaze bez ograničenja.
Grčka je nedavno donijela odluku da svim putnicima koji su primili dvije doze vakcine, nezavisno od toga je li ih je odobrila Evropska agencije za lijekove (EMA), odobri nesmetan ulazak u državu. Nakon njihove odluke presjekla je i Hrvatska, te će od sutra na isti način biti moguć ulazak i u tu državu.
Granicu će bez negativnog PCR testa moći da pređu svi sa potvrdom o revakcinaciji, nezavisno od toga da li su primili AstraZeneku, Fajzer, Modernu ili, na primjer, rusku vakcinu Sputnjik V ili kineski Sinofarm, nezvanično saznaje "Jutarnji list".
Ipak, kako saznaje hrvatski medij, odluka će biti podložna promjenama ako se Evropska unija postavi drugačije prema vakcinama koje nisu odobrene na Starom kontinentu. Takođe, u Odluku o granicama, koju će danas predstaviti Nacionalni štab, uvrstiće se i mogućnost prelaska granice uz pokazivanje brzog antigenskog testa, ali samo onog koje je validirala i odobrila EMA.
Granicu će bez karantina moći da pređu i osobe koje su preležale koronavirus prije najviše šest mjeseci ili ako imaju negativan PCR test, ne stariji od 48 sati. Djeca mlađa od sedam godina granicu i dalje mogu da prelaze bez ograničenja.
Dogovor sa Srbijom
Vijest stiže samo dan ili dva nakon što je šef HZJZ-a Krunoslav Capak Hrvatima poručio kako im ne savjetuje da odlaze na vakcinisanje u Srbiju, između ostalog i zato što se u Srbiji primjenjuju vakcine koje nije odobrila EMA, ali čini se da je i u hrvatskom slučaju ipak prevagnula prednost koju vakcine imaju za ekonomiju, prije svega turizam.
Prije Hrvatske, odluku o tome da će preko granica puštati osobe koje su vakcinisane ruskim ili kineskim cjepivima najavila je Grčka koja je, kako su dosada prenijeli mediji, prihvatanje potvrde o vakcinaciji sa te dvije vrste vakcina dogovorila sa Srbijom. Ipak nije isključeno da će Grci i inače početi da priznaju potvrde svima, a sve u svrhu spašavanja turističke sezone koja ih je prošle godine ostavila praznih rukava.
Kako su hrvatski mediji naveli da je tamošnji savjetnik u turizmu i vlasnik kompanije Coned turizam Ivan Pukšar istakao da je za Hrvatsku dobro da ide u smijeru olakšavanja prelaska granica i propuštanja osoba koje su vakcinisane i kineskim i ruskim cjepivom, kako bi se omogućio što veći priliv turista.
"Ta nam je odluka važna i zbog mađarskog tržišta koje je svojim građanima već omogućilo vakcinisanje ruskim i kineskim cjepivima, pa bi bilo poželjno da ti turisti ljeto mogu da provedu na Jadranu bez potrebe da odlaze u karantin ili testiranja", napominje Ivan Pukšar.
Samostalna odluka
Formalnopravno, za donošenje takve odluke nema nikakvih prepreka koje bi zemljama članicama EU branile da samostalno donesu odluku o priznavanju potvrda za kinesko i rusko cjepivo, a to je nedavno saopštila i predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kada je, predstavljajući projekat "digitalnih zelenih sertifikata", napomenula da će članice EU morati preko granica da propuštaju osobe koje će se legitimisati "kovid-pasošima", ali da tu odluku mogu da prošire i na druga cjepiva.
Dakle, ako do kraja ljeta zaista bude uspostavljen takozvani kovid-pasoš sa vakcinama odobrenim kod evropskog regulatora, zemlje članice biće obavezne da ga priznaju na svojim granicama, ali njihova je samostalna odluka hoće li ulazak u zemlju olakšati i osobama koje su vakcinisane nekim drugim vrstama cjepiva, što je put kojim su zasada krenule Hrvatska i Grčka.
(Mondo/Jutarnji list)