• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Geolog o zemljotresima u Rumuniji i Srbiji: Simptom smirivanja tla nakon katastrofe u Turskoj i Siriji

Autor Ivana Lazić

Snažan zemljotres koji je danas oko 14 sati pogodio Rumuniju osjetio se i širom Srbije.

 Srpskio geolog o zemljotresima Izvor: Twitter/LastQuake/NEXTA

Ugledni srpski geolog Dragan Milovanović Kene najavio je još 6. februara da će se eksplozija seizmičke energije koja se oslobodila na istočnoanadolskom rasedu proširiti duž cijelog Alpsko-himalajskog pojasa na kome se nalaze i Srbija i Rumunija.

Alpsko-himalajski pojas je naziv za lanac planina koje su nastale u sudaru kontinentalnih ploča Evroazije, Afrike i Indijskog potkontinenta. Ovaj lanac se proteže južnom stranom Evroazije od Atlantika preko Sredozemlja i Jugozapadne Azije do masiva Jugoistočne Azije. Poslije Pacifičkog vatrenog pojasa ovo je seizmički najaktivnije područje na svijetu.

"Konsultovao sam se sa kolegama u vezi sa poslednjim potresima u Rumuniji i Srbiji i saglasili smo se da to nisu nezavisni zemljotresi već posljedica katastrofe u Turskoj i Siriji. Kao što smo i ranije najvljivali, zemljotresi sa epicentrom na maloj dubini, kakav se desio na Levantu, oslobađaju ogromnu energiju koja se širi kroz tlo Alpsko-himalajskog pojasa i bilo je samo pitanje gdje će se manifestovati. Već 7. februara treslo se tlo kod Bosfora, zatim na Halkidikiju i Zapadnoj Bugarskoj, a onda na našem ogranku Karpata kod Majdanpeka i Donjeg Milanovca i na kraju su te vibracije stigle do masiva rumunskih Karpata", kaže profesor Milovanović.

Navodi da su ih Karpati delimično prigušili, a djelimično odbili prema Srbiji.

"To je krajnje pojednostavljeno predstavljen proces koji se ovih dana dešavao kao posljedica strahovitih tektonskih promjena na mjestu gdje se afrička kontinentalna ploča podvlači pod evroazijsku. Ne treba širiti paniku jer je većina stručnjaka saglasna da su potresi u Rumuniji i Srbiji simptom smirivanja tla, ali uvijek treba ostaviti i dozu rezerve. Najgore bi bilo da se sada uznemiri tektonski osinjak iza Karpata koji je sedamdestih godina prošlog veka izazvao katastrofalne potrese u Rumuniji", kaže Milovanović.

Snažan zemljotres koji je danas oko 14 sati pogodio Rumuniju osjetio se i širom Srbije. Jak potres jačine 5,7 stepeni Rihterove skale pogodio je područje oko grada Targu Žiju, a odmah su uslijedila još tri propratna zemljotresa slabijeg intenziteta.

Zemljotres su osjetili i građani Beograda, Novog Sada, Pančeva, Vršca, Zrenjanina, Smedereva, Požarevca, Kruševca, Paraćina, Negotina, Zaječara, Bora, Kladova, Niša, Leskovca...

(Mondo/Novosti)

Pročitajte i ovo:

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE