Tužilac Evropske unije u nekoliko narednih nedjelja doći će u Albaniju kako bi istražio navode o trgovini ljudskim organima 1998/99. godine.
Šef Euleksa Gzavije de Marnak najavio je to danas u Tirani, gdje je juče doputovao u dvodnevnu posjetu radi razgovora sa albanskim vlastima.
U izvještaju izvjestioca Savjeta Evrope Dika Martija, koji je usvojio Savjet Evrope, navodi se da je kosovski premijer Hašim Tači bio vođa kriminalne mreže koja se, između ostalog, bavila prodajom ljudskih organa.
U tom izvještaju navodi se da je rukovodstvo OVK 1999. godine, uz pomoć vlade u Tirani, prebacivalo zarobljene Srbe i pripadnike drugih naroda s Kosova na tajna mjesta u sjevernoj Albaniji, gdje su ih ubijali i vadili njihove organe koje su potom prodavali na ilegalnom tržištu.
Vlasti u Tirani i Prištini odbacuju te tvrdnje.
(Beta)