• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Irinej: Papa prije Srbije da posjeti Jasenovac

Patrijarh smatra da bi izvinjenje Katoličke crkve za zločin u Jasenovcu bio gest koji bi ulio nadu da se tako nešto nikada više neće ponoviti

Njegova svetost patrijarh srpski Irinej rekao je da bi bio dobar gest da rimokatolički poglavar papa Benedikt Šesnaesti prije dolaska u Srbiju posjeti Jasenovac i izvini se zbog uloge Katoličke crkve u zločinima Nezavisne Države Hrvatske.

Patrijarh srpski je rekao da je želio da papa Benedikt Šesnaesti dođe u Srbiju na obilježavanje 1.700 godina Milanskog edikta u Nišu, ali da još nije vrijeme za to.

"I danas smatram da bi to bilo celishodno i korisno... Ali, ima puno spornih stvari, tako da, ipak, smatram da nije dozrelo vreme za jedan takav susret", rekao je patrijarh Irinej.

Patrijarh je istakao da bi izvinjenje Katoličke crkve za zločin u Jasenovcu bio gest koji bi ulio nadu da se tako nešto nikada više neće ponoviti.

"Ipak, možda bi od izvinjenja kao čina korisniji bio dijalog i susret u kojem bi se pozabavili istorijom i potvrdili da su se tamo desili tragedija i zločin, a zločin je zločin, ma ko da ga čini", rekao je patrijarh srpski za "NIN".

Patrijarh srpski Irinej založio se za ekumenizam sa Katoličkom crkvom, navodeći da među pravoslavcima i katolicima ima mnogo više zajedničkog nego različitog.

NJegova svetost je ocijenio da bi bio istorijski događaj da se u Nišu sastanu predstavnici crkava poslije toliko vremena i pokrenu pitanje podjela i ko je koliko skrenuo s puta i da li se nešto može ispraviti.

Patrijarh Irinej smatra da bi islam trebalo mnogo dublje upoznati kao religiju i ideologiju i da sa njima hrišćani treba da ostvare kontakt i sagledaju probleme jedni drugih.

Navodeći da je problem hrišćanstva što je podijeljeno, što predstavlja polje koje je vrlo otvoreno za islam, patrijarh srpski je napomenuo da su muslimani u Srbiji i BiH vrlo organizovani i da je islam u BiH značajno oživio.

"Mi nećemo da vodimo borbu protiv njih, ali možemo naš narod da obrazujemo i utvrdimo u svom predanju i svojoj veri", rekao je patrijarh Irinej.

Komentarišući fetvu sandžačkog muftije Muamera Zukorlića da se spriječi da sekularna lica drže vjersku nastavu muslimanskoj djeci, patrijarh je rekao da je poželjno da vjeronauku drže sveštenici.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE