Posle jučerašnje vojne parade u Zagrebu od jutros u Kninu nastavljeno slavlje zbog, kako ga nazivaju, Dana pobede u akciji “Oluja”. Izviždan premijer Milanović i svi koji nisu iz HDZ-a. Okupljeni pevaju ustaške pesme
Incidenti na obeležavanju godišnjice Oluje u Kninu – okupljeni izvižali i uputili niz uvreda svim političarima koji nisu iz HDZ-a.
Na glavnom trgu u Kninu ne izostaju nacionalistički povici i pesme. Nekolicina se drala "za dom spremni", a krenula je i pesma stihova "mi Hrvati ne pijemo vina, pijemo krv četnika iz Knina", javlja Index.hr.
"Dernek se očito zagreva, a policija miruje", javlja zagrebački portal.
Upućeno je i niz uvreda premijeru Zoranu Milanoviču, koga je na kraju izvelo obezbeđenje, a uvbredljivih poruka nije bio pošteđen ni bivši predsednik Ivo Josipović, kog su zvali "lignjo".
Premijera Milanovića s Kninske tvrđave izveli su dobrih sat vremena nakon kraja ceremonije. Milanovićevo obezbeđenje čekalo je da se većina potencijalnih provokatora raziđe, te je kroz restoran izveden na donji plato. Milanović i njegovi saradnici nisu išli na misu koju je držao Josip Bozanić, a koja je bila rezervirana samo za vrh HDZ-a.
Index.hr javlja i da sve izgleda kao “HDZ-ov vašar”, ali prenosi i da je u Kninu danas veoma vruće - izmereno je čak 39 stepeni Celzijusa.
“Nakon podizanja zastave u Kninu državni se vrh počeo spuštati s tvrđave, ali na nižem platou u haotičnoj organizacji dopušteno je da ljudi navale da političare. Sve izgleda kao vašar. Zviždi se svima koji nisu iz HDZ-a, osim (zagrebačkom gradonačelniku Milanu) Bandiću.
On i Karamarko zaradili su veliki pljesak, a najobožavanija je Kolinda. Svi su pohrlili prema njoj kako bi je mogli dotaknuti. Svi osim njih brutalno su izviždani i izvređani. A u celom tom haosu na veterane niko ni ne obraća pažnju”, navodi portal.
Dok je u Srbiji Dan žalosti, u Hrvatskoj se od ranog jutra slavilo.Program je počeo još u šest ujutru.
Oko deset sati otkriven je spomenik Franji Tuđmanu. Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i Miroslav Tuđman pustili su bele golubice ispred spomenika.
U govoru uoči otkrivanja spomenika, rečeno je da spomenik u Kninu zaslužuje samo Franjo Tuđman. On je, kažu, "simbol kninskog prkosa".
Izvor: MONDOI ove godine, kao i prethodne, izviždan je premijer Zoran Milanović.
Hrvatski mediji prenose da će se 20. godišnjica od “Oluje” obeležiti celodnevnim programom.
U ranu zoru, u šest ujutru, hiljadu golubova, poletelo je iz Knina prema Vukovaru, za 211 vojnika poginulih u operaciji. Istovremeno pušteni su i golubovi u Vukovaru. Služena je i misa zornica za veterane, javlja Indeks.hr.
Već u sedam sati ujutro na putu za Knin na prilaznim putevima iz Drniša bio je pojačan saobraćaj. Atletski klub Šibenik, a s njima i ratni invalidi trče iz Šibenika u Knin, pod pratnjom i uz zastave. Iz Splita je krenula i grupa splitskih biciklista, među kojima su i ratni veterani, lekari, inženjeri...
Turistički radnici kažu da slobodnih kreveta u Kninu više nema, danas je u tom gradu definitivno najveća gužva dosad. Očekuje se čak 100.000 ljudi, javlja HRT. Nema zgrade na kojoj nisu istaknute hrvatske zastave.
Oko devet sati okupljenima se obratila predsednica Kitarović.
"Posebno mi je zadovoljstvo stajati na povijesnom mestu, na ovom tvrđavi. Čestitam vam Dan pobede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i godišnjicu Oluje. Još je Ciceron rekao 'istorija je svedok vremena i učiteljica života'. Onaj narod koji ima svoju istopriju, ne može se izbrisati s lica zemlje, kako su neki pokušali”, rekla je predsednica Hrvatske, koja je otvorila muzej sećanja u Kninu.
Izvor: MONDO“Posebno se sećam poginulih i nestalih u ratu, zahvaljujem njihovim porodicama na strpljenju i svemu onome što su prošli i zahvaljujem im što i dalje rade za dobrobit Hrvatske. Našim potomcima ovaj muzej daje realan i naučno-dokumentiran pregled događaja koji su prethodili Oluji, kao i o međunarodnom kontekstu toga vremena”, rekla je Kolinda Grabar Kitarović.
Dodala je: “Uloga našeg dragog predsednika Tuđmana tu je dobro prikazana. Strani posetitelji na najboljem će mestu moći videti kako je postignuta sloboda. Poštovani branitelji, Kninjani i Kninjanke, građani i građanke, svoju istoriju pišemo sami, ponosni na našu istoriju i baštinu promičemo i tumačimo na jedini ispravni način. Čuvanjem uspomena na veliki događaj, upravo tako kako to možemo videti u kninskom muzeju. Proglašavam ovaj muzej otvorenim."
Prethodno se okupljenima obratila gradonačelnica Knina Josipa Rimac."Zbog muzeja naši će mladi znati kako je izgledao Domovinski rat, kako su izgledale sve akcije. Najblistavija Oluja ima posebno mesto u muzeju. Mladi će znati tko je agresor, a ko se branio. Danas ćemo otkriti spomenik prvom hrvatskom predsedniku Franji Tuđmanu. Sve ovde svedoči povratku Hrvata u Knin”, rekla je ona.
Izvor: MONDOOkupljenima se obratio i lider HDZ-a Tomislav Karamarko.
“Ovde je slomljena kičma ideji Velike Srbije", rekao je Karamarko i dodao da je Krajina bila “paravojna državica u kojoj je hrvatski narod teroriziran pet godina”.
Rekao je da ga je jučerašnji vojna parada podsetila “na branitelje koji su u rat išli s pištoljima”.
"Kada srpski političari pričaju o egzodusu srpskog naroda iz Hrvatske moraju imati na umu da je to planirao i Milošević od čije se politike još nisu ogradili, a Tuđman im govorio da ostanu. Mi smo oslobodili svoju domovinu i mi se tome veselimo", rekao je on.
U Kninu su i bivši pedsednik Hrvatske Ivo Josipović, kao i Ante Gotovina, koji je dočekan ovacijama.
"Slavimo mir, dostojanstveno. Ovo je dan pobede, branitelja i mira. Ovo je praznik sigurnosti i slobode. Juče su naše oružane snage to obeležile takođe dostojanstveno i veličanstveno diljem Hrvatske. Danas je nastavak, Dan domovinske zahvalnosti, slavimo našu slobodu, mir i sigurnost. To nam je omogućila baš Oluja", rekao je Ante Gotovina.
Inače, svečanosti u Kninu su prethodnih nekoliko godina bile pamćene po tome što su bivši predsednik Ivo Josipović i aktuelni premijer Zoran Milanović po pravilu bivali izviždani od branitelja.
Prošle godine, zvižduci hrvatskih branitelja i građana su neprestano prekidali govor Milanovića, pa im je on u jednom trenutku uzvratio:"Dođite na Markov trg".
Izvor: MONDOHrvatska 5. avgust obeležava kao Dan pobede, domovinske zahvalnost i Dan hrvatskih branitelja.
Prema najavama hrvatskih medija posebno ove godine celodnevno slavlje će u Kninu biti svečano.
U Srbiji će tradicionalno biti održan parastos svim stradalima u crkvi Svetog Marka a u podne, sa svih hramova odjekivaće zvona, dok će građani minutom ćutanja odati poštu žrtvama Oluje.
U akciji Oluja iz Hrvatske je proterano više od 220.000 Srba, a više od 2.000 ih je ubijeno ili nestalo, dok je u Srbiji Dan žalosti.