Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio je danas da su u Hrvatskoj ”pali tako nisko” da patnju i stradanje slave kao pobedu, kao i da slave osnivanje "ustaške države koja je bila priznata samo od Hitlera".
“Juče je Srbija posle 20 godina započela obeležavanje tragedije koja nas je zadesila i prvi put izrazila svoj stav. Izgovorili smo reči istine koje ću i danas da ponovim - protekle su dve decenije od zločinačke akcije jasnog naziva Oluja kojom je iz Hrvatske proterano srpsko stanovništvo i završen istorijski zadatak stvaranja Pavelićeve NDH”, rekao je Nikolić na memorijalnoj akademiji u Centru Sava.
“Bezumnici su nas proterali ili pobili za samo 48 sati u zverskoj akciji sa elementima genocida koji je deo međunarodne zajednice inicirao, a drugi na njega ostao nem. Rešen je hrvatski problem koji se zvao Republika Srpska Krajina”, rekao je Nikolić
“Danas su pali tako nisko da patnju i stradanje slave kao pobedu i slave osnivanje ustaške države koja je bila priznata samo od Hitlera. Organizovali su i vojnu paradu - ne za Dan pobede nad fašizmom, već na dan kad su nekažnjeno proterali i pobili svoj narod”, rekao je predsednik Srbije.
"Paradom kažu živim i proteranim Srbima: ne vraćajte se, sve vas čeka ponovo", poručio je Nikolić
Srbija se, prema njegovim rečima, moli da se takvo zlo nikada i nikome ne ponovi.
"Činimo to mada izgleda da ne može samo jedna strana, srpska, konstantno da pruža ruku pomirenja i saradnje, a da druga strana na sva zvona slavi tuđu nesreću i bol", rekao je Nikolić.
Srbija to čini iako velika većina proteranih Srba nije rešila ključne probleme koji se odnose na imovinska pitanja, oduzeta stanarska prava, mada nije rešeno pitanje neisplaćenih penzija, oduzetog poljoprivrednog zemljišta, dugovanja po osnovu dinarske i devizna štednje, naveo je Nikolić.
"Srbija je sa svoje strane pokazala iskrenu posvećenost miru i stabilnosti u regionu i prevazilaženju svih otvorenih pitanja. Prošlost je bolna i opterećujuća, ali budućnost mora da se gradi u saradnji i prevazilaženju razlika", istakao je predsednik Srbije.
Da bi život budućih generacija bio moguć, kako je rekao, potreban je kompromis i stvaranje osećanja zajedništva, a ne mržnje i potcenjivanja.
"Potrebna je sloga. Razumevanje. Da bi manjinske zajednice prihvatale državu kao svoju, trebalo bi da imaju život dostojan čoveka, makar pravo na svoj jezik, pismo, veru, istoriju, kulturu", kaže Nikolić.
Dok u Hrvatskoj Srbi nemaju pravo ni da imaju natpise na ulicama na svom pismu, u Srbiji manjinske zajednice Ustavom imaju zagarantovana i veća prava od srpskog naroda, poručuje Nikolić, dodajući da Srbija ne očekuje apsolutnu primenu reciprociteta, već minimum ljudskog dostojanstva.
Predsednik Srbije je kazao i da oprostiti nikad ne znači zaboraviti, ali da je Srbija kroz istoriju umela da se u ime nekih interesa, koji su bili svačiji samo ne srpski, lako odrekne i gotovo zaboravi svoje žrtve.
"Nikada nije kasno da ispravimo istorijska sagrešenja i da pamtimo svoje koji su stradali i još uvek stradaju", rekao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, pobeda srpskog naroda je u tome što je preživeo i što živi, gradi i opstaje.