Direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" smatra da u Hrvatskoj vlada strah od optužnica za udruženi zločinački poduhvat
Direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac smatra da je način na koji Hrvatska reaguje na hapšenje nekadašnjih pripadnika HVO-a u Orašju, osumnjičenih za ratne zločine nad Srbima, uzrokovan strahom Zagreba od optužnica za udruženi zločinački poduhvat.
Povodom izjave premijera Hrvatske Andreja Plankovića da su o hapšenju obavješteni NATO i EU i da svi ratni zločini moraju biti procesuirani, ali da koncept udruženog zločinačkog poduhvata u optužnicama za Zagreb nije prihvatljiv, Štrbac je Srni rekao da se "Hrvatska kao država takvih optužnica boji".
Štrbac kaže da će Hrvatska biti u velikom problemu ukoliko Haški tribunal i u drugom stepenu potvrdi presudu šestorici političkih i vojnih lidera takozvane "Herceg-Bosne", osuđenim na ukupno 111 godina zatvora za udruženi zločinački poduhvat, na čijem čelu je bio tadašnji predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman.
"Nacionalni sud slijedi ono što je presudio međunarodni, i to Hrvatima može da proizvede posljedice po samu državu. Ako se dokaže da je riječ o genocidu, onda država odgovara za postupke svoje vojske i policije", rekao je Štrbac.
On je ocijenio da je Hrvatskoj posebno teško palo što su nekadašnje pripadnike HVO-a u Orašju uhapsili njihovi ratni saveznici iz Sarajeva sa kojima su se zajedno borili protiv Srba.
"Uhapsili su ih oni sa kojima su zajedno, kako vole da kažu, `branili i odbranili Orašje od srpske agresije`. Nije ih uhapsila Banjaluka i Republika Srpska, nego je to učinilo Sarajevo, po nalogu Tužilaštvo BiH, i to je Hrvatskoj posebno teško palo", rekao je Štrbac.
On smatra da bi zvanični Zagreb mnogo bolje podnio ova hapšenja da su iz izvršili Srbi, a ovako im smeta.
"Pitaju se, pa kud sad, braćo? Zajedno smo ratovali i branili se od Srba da nas sada hapsite", rekao je Štrbac.
On smatra da je za svaku pohvalu način na koji se državni vrh i politička javnost Hrvatske odnose prema slučaju uhapšenih oficira HVO-a u BiH, kao što je za pohvalu i kako su bili angažovali u slučaju Veljka Marić.
"Kada se u Beogradu sudilo Veljku Mariću cijela Hrvatska je bila na nogama. NJihovi predstavnici u Evropskom parlamentu traže ukidanje univerzalne nadležnosti, i to ne samo za Srbiju, već pominju i BiH", rekao je Štrbac.
Navodeći da je hapšenje nekadašnjih pripadnika HVO-a u Orašju iznenađenje za sve, Štrbac je rekao da "Veritas" ostaje pri svom stavu da će "sve jednom doći na red" i da će kad-tad odgovorni biti procesuirani.
"Upravo zbog toga Srbi u Republici Srpskoj i njihove institucije treba i dalje, bez obzira na dosadašnja iskustva, da nastave da prikupljaju podatke o stradanju Srba i da ih dokumentuju. Ko zna šta će i kako će i kuda to krenuti", rekao je Štrbac.
On kaže da treba biti uporan i strpljiv, te da sve nevladine organizacije i Centar Republike Srpske za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica treba da nastave da rade.
"Najveći uspjeh je skupiti dokumentaciju o stradanju srpskog naroda, jer je ona od onog momenta kada je primljena u neki od međunarodnih sudova postala baština cijelog svijeta i nekada će u budućnosti to neko vrednovati drugačije nego sada", rekao je Štrbac.