• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rok istekao - stavljena tačka na reviziju

Autor Agencije

Međunarodni sud pravde je današnjom odlukom o odbacivanju zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid stavio tačku na taj postupak.

Novi zahtjev se ne može podnijeti jer je u međuvremenu istekao rok, smatra nekadašnji član pravnog tima Srbije u tom slučaju Tibor Varadi.

"Gotovo sam siguran da je ovo kraj priče, jer je rok od 10 godina za podnošenje revizije istekao 26. februara", rekao je Tibor Varadi Tanjugu.

Ako je revizija odbačena, jer je nije zatražilo ovlašćeno lice, odnosno bez saglasnosti Predsjedništva BiH, a rok za njeno podnošenje je istekao, to znači da nova revizija ne može da se traži, napomenuo je profesor Varadi.

"Čak i kada bi se eventualno nekad postigao dogovor o reviziji presude sve tri strane (srpske, hrvatske i bošnjačke), rok za reviziju je propušen i tu je kraj priče", zaključio je Varadi.

Predstavnik Međunarodnog suda pravde (MSP) Filip Kuvrer je u obavještenju o odluci naveo da je MSP "propisno razmotrio" mišljenja članova Predsjedništva BiH, iznijeta u pismima.

"Sud smatra da sadržaj tih pisama pokazuje da nikakvu odluku nisu donijela nadležna tijela u ime BiH kao države, u pogledu zahtjeva za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primjene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida BiH protiv Srbije. Stoga, ne može se ništa preduzeti u vezi sa dokumentom pod nazivom 'Aplikacija za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primjene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida,'' napisao je Kuvrer.

Odluku o podnošenju zahtjeva za reviziju prethodno je jednostrano donio Bakir Izetbegović, uprkos upozorenjima predstavnika Srba da je takav zahtjev neligitiman.

Predstavnici Srba upozoravali su i na nelegitimnost agenta Softića, koga je Predsjedništvo BiH izabralo da predstavlja zvanično Sarajevo u prethodnom postupku po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.

Prije jedne decenije, 26. februara 2007. godine, Međunarodni sud pravde je odlučio da Srbija "nije odgovorna za genocid u BiH, ali da je odgovorna za to što "nije spriječila genocid u Srebrenici i kaznila osobe optužene da su genocid počinile", navodi Tanjug.

Najviši sud Ujedinjenih nacija tada je odbacio i zahtjev BiH za isplatu finansijske odštete od Srbije.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE