Postoje ozbiljne sumnje da su poslednje pretnje Srbiji prekrajanjem granica i stvaranjem "velike Albanije", a koje su sinhronizovano stizale iz Tirane, Prištine i Preševa pripremane u Ankari.
Ideje o promeni granica koje sprovedene su pod "dirigentskom palicom" turskih obavestajnih službi, pišu "Večernje novosti".
Kako navodi list, do ovih informacija došle su naše bezbednosne strukture, a prema njihovim operativnim podacima, ofanzivni nastup turskih obavestajnih struktura ide preko Prištine i to kroz dve ključne poluge.
Prvi kanal komunikacije i uticaja ostvaruje se preko turske investicione Agencije za saradnju i koordinaciju programa u Srbiji - TIKA koja je uglavnom usmerena na delovanje u Raškoj oblasti, ali je prisutna i u opstinama u Preševskoj kotlini.
Druga poluga delovanja su intenzivni sastanci turskih bezbednjaka sa albanskim liderima u Preševu i Bujanovscu, ali i na KiM, navode Novosti.
Kako piše list, sve ove operacije odvijaju se preko turskog obaveštajnog punkta u Prištini kako bi njihov subverzivni rad ostao što dalje od očiju srpskih bezbednosnih službi.
Kako navode "Novosti", ove informacije ukazuju na skrivene aspiracije Turske da od dela teritorije Balkana stvori jako uporište.
Sagovornici "Srpskog telegrafa", takođe, smatraju da iza ratnohuškačkih izjava albanskog premijera Edija Rame i kosovskog predsednika Hašima Tačija o stvaranju "velike Albanije" stoje strane službe, a kažu da na ovim prostorima pored turske rade i druge tajne službe.
Rama: Moguće ujedinjenje Kosova i Albanije
Bivši šef specijalnog odeljenja DB Božidar Spasić kaze da je sigurno "upletena" britanska MI6, nemačka BND, koja o Kosovu zna kako kaže, više od naših službi, a da poseban interes ima turska koja već poseduje razgranatu mrežu obaveštajaca u regionu posebno u BiH i na Kosovu.
Prema njegovim rečima, tu su i službe Irana i Saudijske Arabije, a dodaje da ne treba olako otpisati ni američku CIA.
I Tači bi kao Rama: Albanci u jednoj državi
Analitičar Branko Radun tvrdi za "Telgraf" da mnoge službe i agenture štite albanski faktor na Balkanu, a da su najaktivnije britanske, nemačke i turske službe.