• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PRESUĐENO: Nije bilo pobune Crvenih beretki!

Autor mondo.rs

Specijalni sud u Beogradu oslobodio je danas od optužbi sedmoricu pripadnika nekadašnje komandante Jedinice za specijalne operacije (JSO) od optužbi za oružanu pobunu jedinice 2001. godine.

 PRESUĐENO: Nije bilo pobune Crvenih beretki! Izvor: MONDO/Petar Stojanović

Izvor: MONDO/Petar Stojanović

  Ovo je prvostepena presuda i na nju Tužilaštvo za organizovani kriminal ima pravo žalbe.

Optužbi su oslobođeni nekadašnji komadanti JSO a kasnije ubice premijera Zorana Đinđića, Milorad Ulemek Legija i Zvezdan Jovanović, kao pripadnici jedinice Mića Petraković, Dragoslav Krsmanović, Veselin Lečić, Dragiša Rodić i Vladimir Potić.

Ulemek po sopstvenoj želji nije privođen na objavu presude iz zatvora u Požarevcu, gde služi kaznu od 40 godina zatvora zbog niza krivičnih dela, među kojima je i ubistvo premijera, dok je Jovanović koji isto tako služi kaznu od 40 godina zatvora na koju je osuđen neposredni izvršilac ubistva Đinđića, prisustvovao.

Tenzija zbog Banovića

Pripadnici Jedinice su uhapsili braću Banović, koji su potom izručeni Tribunalu u Hagu, iako je postojao dogovor da se pripadnici JSO ne angažuju za privođenje haških optuženika. Komandantima JSO je navodno rečeno da su u pitanju opasni kriminalci koji će pružati otpor i da niko nije spominjao Haški tribunal, ali se ispostavilo drugačije. Tadašnji čelnici DB-a Goran Petrović i Zopan Mijatović su odbili da pričaju sa Jedinicom koja je bila u sastavu DB-a, što je rezultiralo nezadovoljstvom.

Ostali optuženi se brane sa slobode.

Predsedavajući sudskog veća Dragomir Gerasimović rekao je da je oslobađajuća presuda doneta posle detaljnog uvida u materijalne dokaze i iskaze svedoka na osnovu kojih je zaključeno da nije reč o pobuni, već o protestu.

"Nema dokaza da su krivi za oružanu pobunu", kazao je Gerasimović.

On se pozvao na stenograme sa sednice vlade i 61. i 62. sednice Saveta za nacionalnu bezbednost, kojima je predsedavao premijer Zoran Đinđić i komisije koja je na kojima je konstatovano da nije bila ugrožena bezbednost države i da se na njima korišćena reč protest, a ne pobuna.

U prilog svojoj presudi, on je kazao da vlada nije proglasila vanredno stanje i da službe bezbednosti nisu stavljene u borbenu gotovost.

Gerasimović je kazao i da o odusustvu reakcije vrha države govori i činjenica da je Đinđić došao na krsnu slavu Jedinice s maloletnim sinom, a da je ministar policije odlikovao odlikovao komandanta JSO i druge pripadnike Jedinice.

Dodao je i da nije bila ugrožena bezbednost građana, o čemu prema njegovim rečima svedoče zabeleženi video materijali.

On je naveo da su bivši pripadnici Surčinskog klana svedočili na osnovu posrednih dokaza tokom postupka.

Kazao je i da su svedočenja Čedomira Jovanovića i bivšeg ministra Dušana Mihajlovića bila u suprotnosti s dokazima i da su u pitanju "naknadna sećanja".

"Da nije bilo oružane pobune u tome govori u prilog kako se ponašala država Turska u takvoj situaciji, ovde su takve reakcije izostale", kazao je sudija.

Izricanju presude prisustvovao je i predsednik Srpske radikalne strane Vojislav Šešelj, koji je pred izricanje presude rekao novinarima da očekuje oslobađajuću presudu.

Što se tiče Dušana Maričića Gumara, koji je u vreme pobune bio komandant jedinice, medicinskim veštačenjem koje je zimus predstavljeno ocenjeno je da nije sposoban da prati suđenje, pa je postupak protiv njega razdvojen.

Maričić takođe služi kaznu zatvora u Požarevcu.

Tužilaštvo tereti optužene tvrdeći da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Đinđića, da prekine sa pobunom.

Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput.

Prelević: Bilo je očekivano

Bivši koministar unutrašnjih poslova Božo Prelević ocenio je danas da je bilo očekivano da će bivši pripadnici JSO biti oslobođeni, i dodao da presuda pokazuje da nije dokazano ništa od onoga što je tvrdio tadašnji potpredsednik Vlade Čedomir Jovanović. U izjavi agenciji Beta, Prelević je rekao da je iza svega bila ideja da se prozove tadašnji predsednik SRJ Vojislav Koštunica za nešto za šta nije bio odgovoran. On je dodao da je to jedan od retkih slučajeva gde tužilac nije dokazao nijednu svoju tvrdnju iz optužnice. "Nemam nijednu lepu reč za (vođe JSO) Legiju, Zvezdana i Gumara ali je jasno da ta optužnica nije stajala. Uostalom, podneta je uoči izbora 2012. godine i mislim da je to bila politička odluka", rekao je on.

Prvi put je to učinjeno 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Sava centra.

Pobuna JSO: Za Ulemeka 12 godina zatvora?

Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića.

Takvim postupanjem Jedinice, bili su neposredno ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici.

Protest JSO je prekinut nakon što su Petrović i Mijatović podneli ostavke, dok Mihajlović to nije učinio.

Optuženi su u svojim odbranama negirali pobunu tvrdeći da su iskazali protest, zbog obmane nadređenih.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE